DSC 0037a 2

Anna Spyrka, redaktor naczelna 

 

 PL


Wstęp


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Drodzy Czytelnicy,

We wczesnych latach implantologii stomatologicznej kładziono nacisk głównie na długoterminowe powodzenie implantów po osteointegracji na etapie oceny chirurgicznej. Następnie zwracano baczniejszą uwagę na prawidłowe rozmieszczenie wszczepów, które w każdym konkretnym przypadku powinno być podyktowane potrzebami protetycznymi i estetycznymi. Ostatnio główny obszar zainteresowania implantologii zmienił się z osteointegracji, której uzyskanie jest bardzo przewidywalne, na długotrwałe utrzymanie zdrowia miękkich i twardych tkanek wokół implantu. Temu też zagadnieniu poświęcamy większość artykułów zawartych w tym wydaniu Sztuki Implantologii.

Lekarz klinicysta zawsze boryka się z utrzymaniem wystarczającej ilości tkanek i ich poziomu, aby odpowiadały sąsiednim zębom naturalnym i zębom przeciwstronnym. Jeżeli odbudowa na implancie odpowiada kształtowi, odcieniowi i fakturze powierzchni zębów sąsiednich, ale brakuje konturów tkanki miękkiej, odbudowa na implancie zakończy się niepowodzeniem. Dzięki dogłębnej wiedzy na temat biologii tkanek wokół implantu technik i dentysta będą mogli podjąć się tego dużego wyzwania i w przewidywalny sposób osiągnąć znakomite wyniki odbudowy na implancie. Zachowaj kość, zachowaj tkanki miękkie! – nawołuje dr John A. Sorensen w pracy Strefa przejściowa tkanki okołoimplantowej: względy biologiczne, funkcjonalne i estetyczne. Część 1: Rozpoznanie i planowanie leczenia, prezentując diagnostyczną listę kontrolną dla proponowanego miejsca implantu.

Higiena implantów stomatologicznych jest uciążliwa, ale kluczowa dla długofalowego powodzenia leczenia za pomocą wszczepów, dlatego zarówno pacjent jak i implantolog oraz higienistka powinni wspólnie dołożyć odpowiednich starań w tym celu. Jak przeprowadzać prawidłowo ocenę kliniczną pacjenta implantologicznego, na co zwracać szczególną uwagę, jak powinny przebiegać wizyty kontrolne, jakiego używać oprzyrządowania czyszczącego – odpowiedzi znajdą Państwo w artykule Higiena jamy ustnej i utrzymanie implantów stomatologicznych.

W numerze prezentujemy Państwu także alternatywną, w stosunku do dotychczas uznanych, metodę leczenia stanów zapalnych przyzębia, tkanek wokół implantu oraz tkanek okołowierzchołkowych, opartą na zjawisku fotodynamicznej sterylizacji aPDT. Jest prosta, szybka, nieinwazyjna, biologicznie bezpieczną metodą miejscowego leczenia stanów zapalnych.

Z życzeniami przyjemnej lektury·
redaktor naczelna
Anna Spyrka


GB

 


key words:

 


summary: