wst ęp

Anna Spyrka, redaktor naczelna

Mariusz Duda, redaktor naukowy 

 

 PL


 Wstęp


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Szanowni Państwo!

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu specjalne wydanie „Asa Stomatologii” – „Sztukę Implantologii”.

Implantologia jest dynamicznie rozwijającą się dziedziną wiedzy stomatologicznej, a leczenie implantologiczne zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. Ustalane są nowe standardy postępowania, pojawiają się nowości związane z rozwiązaniami technicznymi dotyczącymi implantów, oprzyrządowania medycznego w implantologii czy też dotyczące implantoprotetyki stomatologicznej. Z drugiej strony, obserwujemy w Polsce dużą aktywność związaną z organizowaniem kursów przez ośrodki akademickie, ośrodki prywatne, stowarzyszenia i firmy, mające na celu kształcenie lekarzy, techników dentystycznych, asystentek oraz higienistek stomatologicznych w dziedzinie implantologii stomatologicznej.

Jesteśmy przekonani, że istnieje zapotrzebowanie na czasopismo o tematyce implantologicznej, które będzie odzwierciedlać zainteresowanie tą pasjonującą dziedziną oraz ustanowi szerokie forum wymiany doświadczeń dla wszystkich, którzy zajmują się implantologią stomatologiczną.

W pierwszym wydaniu specjalnym proponujemy Państwu między innymi lekturę artykułu o powodzeniu implantacji z natychmiastowym obciążeniem w przypadku gorszej jakości kości wyrostka zębodołowego. Wyniki autora wskazują, iż natychmiastowe obciążenie implantów w okolicach poddanych augmentacji jest procedurą przewidywalną.

W pracy o komputerowym planowaniu celem eliminowania ryzyka w implantologii możemy prześledzić krok po kroku całościowe planowanie 3D dla danego pacjenta. Oprócz wysokiej precyzji, optymalnego bezpieczeństwa i niewielkiego ryzyka komplikacji implantacja z zastosowaniem planowania komputerowego może zostać przeprowadzona w wyraźnie krótszym czasie w porównaniu z metodami konwencjonalnymi.

Z kolei w artykule o implantacji z obciążeniem odroczonym w porównaniu z implantacją z obciążeniem natychmiastowym opisano 2 przypadki kliniczne. W pracy na przykładzie wspomnianych przypadków zaprezentowano różnice w postępowaniu terapeutycznym według protokołu klasycznego i natychmiastowego oraz podkreślono zalety natychmiastowego obciążenia wprowadzanych wszczepów jako metody pozwalającej na skrócenie do minimum czasu trwania rehabilitacji implantoprotetycznej.

Praca włożona we wdrażanie systemów zarządzania jakością jest opłacalna w każdym zakresie i w każdym wymiarze, jest inwestycją, która szybko się zwraca, o czym będą się mogli Państwo przekonać z artykułu „Marketing implantologiczny i lepsza logistyka jako klucze do sukcesu implantologicznego”. Zarządzanie jakością przyczynia się do kooperacyjnej współpracy i komunikacji a nowy, ulepszony image praktyki i wieńcząca wdrażanie systemu certyfikacja prawie zawsze prowadzą do większych obrotów w praktyce.

Życzymy przyjemnej lektury,

Anna Spyrka redaktor naczelna
Mariusz Duda redaktor naukowy


GB

 


key words:

 


summary: