okladka AiH 1 2017 mala

 

Drodzy Czytelnicy,
Rozpoczynamy już 12. rok publikacji kwartalnika Asystentka i Higienistka Stomatologiczna. Przez te lata poruszyliśmy setki tematów. Czas sprawdzić swoją wiedzę! Gorąco zachęcam do uczestnictwa w II edycji Testu wiedzy. Wykonujecie zawody, które wymagają nieustannego dokształcania się. Rozwiązywanie zamieszczanych w kolejnych wydaniach testów, a później ich weryfikacja, z pewnością będą sprawdzianem własnych kompetencji. Dodatkowo osoby, które prawidłowo odpowiedzą na wszystkie pytania i przyślą do redakcji zamieszczoną w czasopiśmie kartę odpowiedzi, wezmą udział w losowaniu nagród. Dla najbardziej wytrwałych, którzy co kwartał dostarczą prawidłowe odpowiedzi, przygotowaliśmy dodatkowe nagrody. W odpowiedzi na pytania, z pewnością pomocna będzie lektura czasopisma. Osobom, które nie posiadają wcześniejszych wydań przypominam o możliwości zakupu wersji elektronicznych czasopisma lub konkretnego artykułu. Szczegóły znajdą Państwo na naszych stronach internetowych www.asmedia.com.pl oraz www.aihs.asmedia.com.pl 
Jak zawsze zapraszam także na nasze stoiska podczas imprez branżowych. Będziemy między innymi na: Targach Krakdent – stoisko W 104, IV Ogólnopolskiej Konferencji Higienistek i Asystentek Stomatologicznych ASYSDENT 2017 w Łodzi oraz I Kongresie Polskiej Akademii Profilaktyki Stomatologicznej w Iławie. Szczegóły na temat tych wydar zeń znajdziecie wewnątrz numeru.
W numerze także sporo ciekawych artykułów. Warto zgłębić tematykę gerostomatologii, a zwłaszcza Fluoryzacji 60+. W artykule Bóle mięśniowo-powięziowe w środowisku gabinetu stomatologicznego przybliżamy także problem schorzeń dotykających stomatologów oraz higienistki i asystentki oraz podpowiadamy, jak im zapobiegać. Uwzględniając nieustanny rozwój możliwości leczenia periodontologicznego, wymuszający modyfikację sposobu postępowania piszemy o Znaczeniu i specyfice pracy z pacjentem podczas zabiegu higienizacji periodontologicznej. We Wstępie do chirurgii ortognatycznej podajemy podstawowe informacje dotyczące etiologii wad gnatycznych, wskazań do leczenia chirurgicznego, etapów leczenia oraz schematów najczęściej stosowanych zabiegów. Nie zapominamy o Ochronie danych osobowych w gabinecie dentystycznym oraz gabinecie higieny. Podpowiadamy Jak dbać o system
ssący oraz właściwie dobierać preparaty celem skutecznej dezynfekcji małych powierzchni.

Życzę miłej lektury

Anna Spyrka, redaktor naczelna 

Pobierz pełną wersję

spis tresci

 44aih

 

Drodzy Czytelnicy,

Starzejące się społeczeństwo zmaga się z wieloma problemami zdrowotnymi i stomatologicznymi. Stomatologia będzie odgrywać stale rosnącą rolę w opiece zdrowotnej nad tą grupą pacjentów. Artykuł Stomatologia geriatryczna przedstawia charakterystykę zębów u ludzi starszych, specyfikę dolegliwości, patologie i zmiany w jamie ustnej związane z wiekiem, a także postępowanie z pacjentem geriatrycznym. Pacjent z cukrzycą w gabinecie stomatologicznym to osoba, u której możemy się spodziewać największych trudności i powikłań po lub w trakcie zabiegów stomatologicznych. Warto zatem wiedzieć, jak rozpoznać osobę chorą na cukrzycę i jakie stany nagłe teoretycznie mogą się pojawić podczas leczenia. Higienistka oraz lekarz stomatolog podczas dokładnego badania jamy ustnej powinni zwracać uwagę nie tylko na stan uzębienia, ale również na błonę śluzową, dziąsła, przyzębie oraz zebrać szczegółowy wywiad. Dzięki temu mogą być pierwszymi osobami, które na wczesnym etapie choroby zauważą objawy cukrzycy. Kserostomia - prawdziwy problem czy tylko dolegliwość? Przyjmuje się, że około 10% populacji cierpi na kserostomię, w tym 25% osób powyżej 65. roku życia. Problem zaburzenia śliny ściśle wiąże się z potrzebą dokładnego dbania o higienę jamy ustnej w gabinecie higieny. Suchość w ustach, nieodpowiedni bufor śliny to zagrożenia, na które higienistki stomatologiczne powinny zwrócić szczególną uwagę.
O roli asystentki i higienistki stomatologicznej w profilaktyce onkologicznej pisaliśmy już wielokrotnie. Gabinet higieny powinien bowiem być włączony w proces szeroko pojętej profilaktyki, również dotyczącej schorzeń onkologicznych jamy ustnej. Procedury czujności onkologicznej, a także sposób postępowania z materiałem biopsyjnym powinien znać cały personel gabinetu. Od poprawności wykonywania tych czynności zależy często zdrowie i życie pacjentów. Opisujemy zatem zasady pobierania tkanek do badania.Co to jest wax-up, mock-up lub DSD - Digital Smile Design? Artykuł Mock-up – cyfrowe alternatywy tradycyjnej techniki przybliża możliwości wdrożenia cyfrowych rozwiązań na poszczególnych etapach planowania leczenia z wykorzystaniem powyższych technik. Praca Zespołowa opieka nad pacjentem z rozszczepem wargi i podniebienia przedstawia z kolei charakterystykę wady rozwojowej, jaką jest rozszczep wargi i podniebienia, epidemiologię oraz schemat postępowania profilaktyczno – leczniczego od urodzenia do osiągnięcia dorosłości. 

Zapraszam do lektury ostatniego już w 2016 roku wydania Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Mam nadzieję, że pozostaną Państwo z nami i spotkamy się na łamach kolejnych wydań w 2017 roku.

Anna Spyrka, 

redaktor naczelna 

Pobierz pełną wersję

spis tresci

 43 aih

 

Drodzy Czytelnicy,

Serdecznie zapraszamy do lektiry kolejnego wydania czasopisma Asystentka i Higienistka Stomatologiczna

Pobierz pełną wersję

spis tresci

 aih42okladka

 

Drodzy Czytelnicy,

Serdecznie zapraszamy do lektiry kolejnego wydania czasopisma Asystentka i Higienistka Stomatologiczna

Pobierz pełną wersję

spis tresci

 aih41

 

Drodzy Czytelnicy,

Witam na łamach kolejnego wydania Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Przed nami 11. już rok edycji tego tytułu. Kontynuujemy cykl Choroby błony śluzowej jamy ustnej. Wiele schorzeń błony śluzowej to niegroźne infekcje, mogą one być jednak także zwiastunami poważniejszych chorób. Niezbędna jest zatem wiedza na ich temat. W części pierwszej artykułu zostały opisane najczęstsze choroby infekcyjne, z którymi higienistka może się spotkać w codziennej praktyce. Tym razem zaprezentowano podstawowe zagadnienia dotyczące chorób nieinfekcyjnych.

Nieustanny rozwój sprawia, że mamy coraz większy wybór wszelkiego rodzaju sprzętu, materiałów i akcesoriów. Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Czy jesteśmy w stanie przeczytać setki informacji o produktach? Jak dokonać dobrego wyboru produktu? Czym należy się kierować wybierając odpowiednią pastę polerską dla naszego pacjenta? W odpowiedzi na to ostatnie pytanie pomoże nam artykuł: Cechy past polerskich i sposób ich stosowania…

Miły uśmiech i kontakt wzrokowy, życzliwość, otwartość i jawnie okazywana chęć pomocy nawet w sytuacjach trudnych – to „baza komunikacyjna” nie tylko w kontaktach z pacjentem. Umiejętności komunikacyjne recepcjonistki są kluczowe! Dlaczego? Jest ona pierwszą i ostatnią osobą, z którą pacjent kontaktuje się podczas swojej obecności w praktyce lekarskiej. W kolejnej części artykułu Profesjonalna recepcja stomatologiczna przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące komunikacji recepcji z pacjentem. 

Od niedawna pojawiły się w naszym kraju systemy nakładkowe leczenia ortodontycznego polegające na wykonaniu szeregu nakładek, prostujących zęby. Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych technologicznie metod prostowania zębów z efektami porównywalnymi do leczenia aparatami stałymi. Szybko i w niewidoczny sposób pozwala leczyć pacjentów z ich wad zgryzu. O metodzie tej przeczytamy w pracy: Innowacyjne możliwości leczenia ortodontycznego pacjentów dorosłych.  

Serdecznie zapraszam na nasze stoisko firmowe numer D53 podczas 24. Międzynarodowych Targów Stomatologicznych Krakdent. Wiosną będziemy także obecni między innymi podczas Spotkania wśród lasów i kniei, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Higieny Stomatologicznej, Targów i Konferencji FuturDENT 2016, która odbędzie się w kwietniu w Warszawie oraz II Kongresu Polskiego Towarzystwa Techniki Ortodontycznej.

Z życzeniami miłej lektury

Anna Spyrka

redaktor naczelna

Pobierz pełną wersję

spis tresci

 40AIH

 

Szanowni Państwo,

Zapraszam do lektury kolejnego wydania kwartalnika Asystentka i Higienistka Stomatologiczna

Anna Spyrka

redaktor naczelna 

Pobierz pełną wersję

spis tresci

okladka mala

 

Szanowni Państwo,

Zapraszam do lektury kolejnego wydania kwartalnika Asystentka i Higienistka Stomatologiczna

Anna Spyrka

redaktor naczelna 

Pobierz pełną wersję

spis tresci

aih 38 2 2015

 

Szanowni Państwo,

Zapraszam do lektury kolejnego wydania kwartalnika Asystentka i Higienistka Stomatologiczna

Anna Spyrka

redaktor naczelna 

Pobierz pełną wersję

spis tresci
e okladka

Szanowni Państwo,

Rozpoczynamy 10. już rok wydawania czasopisma Asystentka i Higienistka Stomatologiczna. Przez te lata zyskaliśmy kilkanaście tysięcy Czytelników, większość z Was jest z nami od pierwszego numeru, co nas niezmiernie cieszy i za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Staramy się nieustannie rozwijać, urozmaicać poruszaną tematykę i poszerzać grono autorów. Poziom merytoryczny i edytorski czasopisma został doceniony zarówno przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – jesteśmy jedynym czasopismem „punktowanym” skierowanym do tej grupy zawodowej - a także przez Index Copernicus. Bardzo cenimy sobie również współpracę ze Stowarzyszeniem Polskich Higienistek Stomatologicznych i jego prezydentem dr n. o zdr. Danutą Kaczmarską. Dziękujemy wszystkim, którzy nas inspirują i przyczyniają się do powstawania czasopisma, które wierzymy jest dla Państwa ważnym źródłem wiedzy i informacji.

Począwszy od tego numeru, we współpracy z blogiem higienistka stomatologiczna zaprezentujemy Państwu cykl: Higienistka na krańcu świata. Będą to wywiady z osobami pracującymi jako higienistka, asystentka, pomoc dentystyczna w różnych krajach. Sądzimy, że będzie to niezwykle ciekawa dawka informacji, pozwalająca porównać nie tylko warunki i sposoby pracy, ale i niezbędne kwalifikacje potrzebne do uprawiania tych zawodów, które nie wszędzie, przynajmniej oficjalnie, funkcjonują. Rozpoczynamy od wizyty we Francji.

Jak zapewnić kobiecie w ciąży komfort i bezpieczeństwo w gabinecie stomatologicznym, jak zaplanować jej cykl wizyt i wyedukować ją w zakresie higieny jamy ustnej w tym okresie, jakie mogą wystąpić komplikacje i jak stworzyć program współpracy higienistki z lekarzem stomatologiem i lekarzem ginekologiem – odpowiedzi proszę szukać w artykule Kingi Grzech-Leśniak „Opieka nad kobietą w ciąży w gabinecie higieny”.

Ból kręgosłupa. Któż go nie doświadczył? Coraz częściej mówi się i pisze o ergonomii pracy stomatologów, w ich kontekście podchodzi się także czasami do ergonomii personelu pomocniczego. Tymczasem różnice w pracy lekarza stomatologa i asystentki czy higienistki są znaczne. Dysfunkcje kręgosłupa u samych higienistek i asystentek to przede wszystkim: dyskopatia lędźwiowa, szyjna, czyli potocznie „wypadnięty dysk”, przepuklina krążka międzykręgowego, rwa kulszowa, ból krzyża, bóle pleców, „ból korzonków". Jak twierdzi Anna Jarosz, autorka artykułu: Wady kręgosłupa a ergonomia w gabinecie stomatologicznym – problemy higienistek i asystentek stomatologicznych, niektóre czynności w pracy higienistki i asystentki wystarczy minimalnie zmienić, aby znacznie poprawić zdrowie i komfort pracy oraz zniwelować bóle.

Drogi Czytelniku, czy wiesz, gdzie w Twoim gabinecie znajdują się karty charakterystyki produktów, czy na pewno są aktualne i dotyczą środków jakich obecnie używasz? Czy w ogóle zdajesz sobie sprawę, jak ważne są to informacje? Warto wiedzieć, gdzie szukać informacji, zwłaszcza, kiedy jest nam pilnie potrzebna i kiedy dzięki niej możemy uniknąć wielu ryzykownych sytuacji. Zalecenia producenta umieszczone na opakowaniu preparatu to nie tylko sposób jego użycia, spektrum i czas działania, ale wiele innych danych, o których użytkownik powinien wiedzieć. Jak czytać informacje zamieszczone na produktach do dezynfekcji oraz w kartach charakterystyki produktów – dowiedzą się Państwo z artykułu Marty Moch.

Życzę przyjemnej lektury i zapraszam do odwiedzenia naszego stoiska D 112 podczas Targów Krakdent, które odbędą się w dniach od 19 do 21 marca w Krakowie, w nowej Hali EXPO

Anna Spyrka

redaktor naczelna 

Pobierz pełną wersję

spis tresci
 okladka 169x239

Szanowni Państwo, ukazał się kolejny numer Asystentki i Higienistki Stomatologii

Z życzeniami miłej i owocnej lektury 

Anna Spyrka, redaktor naczelna 

 

 

spis tresci
okladka 4

Co będzie dalej z kształceniem policealnym asystentek stomatologicznychZgodnie z projektem Rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej od roku 2016/2017 ma zostać wstrzymany nabór na ten kierunek. Więcej na ten temat donosi Danuta Kaczmarska – prezydent Stowarzyszenia Polskich Higienistek Stomatologicznych, apelując równocześnie o wycofanie się z tego projektu.

Wiele do myślenia dają wyniki analizy zachowań prozdrowotnych w zakresie higieny jamy ustnej noworodków i niemowląt. Autorki pracy porównały także wiedzę w tym zakresie u kobiet, które są w ciąży lub właśnie urodziły pierwsze dziecko i wieloródek. Ponad połowa ankietowanych kobiet dopuszcza stosowanie smoczka w celu uspokojenia dziecka. Matki często nie posiadają wiedzy na temat niepożądanych skutków takiego zachowania. Kobiety częściej i większą wiedzę czerpią z kolorowych magazynów, Internetu, książek niż od lekarza czy personelu medycznego. Sporo w tym zakresie, w ramach promocji zdrowia, mogą zrobić higienistki stomatologiczne. Niezbędna jest też nieustanna współpraca pediatry i lekarza dentysty

Powikłania późne leczenia stomatologicznego wynikają ze złego zaplanowania leczenia, źle przeprowadzonej fazy higienizacyjnej, korekcyjnej, a także z braku prawidłowego prowadzenia fazy następowej (recall). Stały nadzór higienistki i lekarza dentysty w fazie recall stanowi normę! W artykule Faza następowa w procesie leczenia stomatologicznego opisano, jak powinien wyglądać proces podtrzymania uzyskanego efektu leczenia.

Protokół FMD to koncepcja niechirurgicznego leczenia, będąca połączeniem metod mechanicznych (SRP - skaling i wygładzanie korzeni) z metodami farmakologicznymi (płukanie szczelin dziąsłowych oraz całej jamy ustnej i gardła antyseptykami). Skuteczność metody FMD jest potwierdzona w licznych badaniach klinicznych., choć ma ona i swoich przeciwników. Jedną z jej zalet, w porównaniu do innych protokołów, jest możliwość szybkiego odkażenia całościowego jamy ustnej. Więcej na ten temat można przeczytać w pracy Protokół FMD (full-mouth disinfection) przed zabiegami chirurgicznymi – rola płynów antyseptycznych.

Czy zwracają Państwo uwagę w czym i z jakimi narzędziami przychodzi do Waszego gabinetu na przykład serwisant sprzętu? Czy poprosił Was kiedyś o dezynfekcję swoich narzędzi, przed naprawą lub po? Przecież wcześniej był w innym gabinecie. Jego wizyta może być równoznaczna z ogromnym zagrożeniem. Może, ale nie musi! Jakie jest ryzyko zakażenia związane z wizytą serwisu oraz ze spożywaniem posiłków w gabinecie dentystycznym? Odpowiedź najdziecie w tym numerze. 

            Z życzeniami miłej i owocnej lektury 

Anna Spyrka, redaktor naczelna 

 

Pobierz pełną wersję

spis tresci
okladka AiH 2 2014

Drodzy Czytelnicy,

Witam Państwa po raz kolejny na łamach kwartalnika

„Asystentka i Higienistka Stomatologiczna”

i serdecznie zparaszam do lektury numeru.

 

Anna Spyrka,

redaktor naczelna

 

 

 

 

Pobierz pełną wersję

spis tresci
okladka AiH 1 2014

Drodzy Czytelnicy,

Witam Państwa po raz kolejny na łamach kwartalnika „Asystentka i Higienistka Stomatologiczna”. Tym razem w nieco innej odsłonie. Dostosowując się do wymagań stawianych czasopismom naukowym zmieniliśmy wersję pierwotną czasopisma na elektroniczną, a także zmodyfikowaliśmy układ artykułów. Zaostrzona także została procedura przyjmowania artykułów do publikacji, co mam nadzieję wpłynie na jakość merytoryczną czasopisma. Odnowiona strona internetowa oraz sklep internetowy stwarzają okazję do zapoznania się z archiwalnymi już, chociaż często aktualnymi, numerami oraz artykułami.

 

Anna Spyrka,

redaktor naczelna

 

 

 

 

Przejdź do sklepu i pobierz pełną wersję

spis tresci
Asystentka i Higienistka Stomatologiczna nr 4/2013

Asystentka i Higienistka Stomatologiczna to wiodące czasopismo poradnikowo-naukowe dla asystentek, higienistek, recepcjonistek i personelu pomocniczego w gabinecie stomatologicznym, wydawane od 2005 roku. Czasopismo porusza zagadnienia z rożnych dziedzin stomatologii. Sporo miejsca poświęcamy zwłaszcza szeroko pojmowanej, acz szczegółowo opisywanej, profilaktyce, a także higienie w gabinecie – dezynfekcji, sterylizacji, epidemiologii. Radzimy jak bezpiecznie posługiwać się sprzętem i narzędziami stomatologicznymi. Prezentujemy porady z zakresu ergonomii oraz psychologii w stomatologii, komunikacji interpersonalnej, zarządzania i marketingu. Informujemy o konferencjach, wystawach, sympozja, szkoleniach. 

do sklepu

 

spis tresci
Asystentka i Higienistka Stomatologiczna nr 3/2013

Asystentka i Higienistka Stomatologiczna to wiodące czasopismo poradnikowo-naukowe dla asystentek, higienistek, recepcjonistek i personelu pomocniczego w gabinecie stomatologicznym, wydawane od 2005 roku. Czasopismo porusza zagadnienia z rożnych dziedzin stomatologii. Sporo miejsca poświęcamy zwłaszcza szeroko pojmowanej, acz szczegółowo opisywanej, profilaktyce, a także higienie w gabinecie – dezynfekcji, sterylizacji, epidemiologii. Radzimy jak bezpiecznie posługiwać się sprzętem i narzędziami stomatologicznymi. Prezentujemy porady z zakresu ergonomii oraz psychologii w stomatologii, komunikacji interpersonalnej, zarządzania i marketingu. Informujemy o konferencjach, wystawach, sympozja, szkoleniach. 

do sklepu

 

spis tresci
Asystentka i Higienistka Stomatologiczna nr 2/2013

Asystentka i Higienistka Stomatologiczna to wiodące czasopismo poradnikowo-naukowe dla asystentek, higienistek, recepcjonistek i personelu pomocniczego w gabinecie stomatologicznym, wydawane od 2005 roku. Czasopismo porusza zagadnienia z rożnych dziedzin stomatologii. Sporo miejsca poświęcamy zwłaszcza szeroko pojmowanej, acz szczegółowo opisywanej, profilaktyce, a także higienie w gabinecie – dezynfekcji, sterylizacji, epidemiologii. Radzimy jak bezpiecznie posługiwać się sprzętem i narzędziami stomatologicznymi. Prezentujemy porady z zakresu ergonomii oraz psychologii w stomatologii, komunikacji interpersonalnej, zarządzania i marketingu. Informujemy o konferencjach, wystawach, sympozja, szkoleniach. 

do sklepu

 

spis tresci
Asystentka i Higienistka Stomatologiczna nr 1/2013

Asystentka i Higienistka Stomatologiczna to wiodące czasopismo poradnikowo-naukowe dla asystentek, higienistek, recepcjonistek i personelu pomocniczego w gabinecie stomatologicznym, wydawane od 2005 roku. Czasopismo porusza zagadnienia z rożnych dziedzin stomatologii. Sporo miejsca poświęcamy zwłaszcza szeroko pojmowanej, acz szczegółowo opisywanej, profilaktyce, a także higienie w gabinecie – dezynfekcji, sterylizacji, epidemiologii. Radzimy jak bezpiecznie posługiwać się sprzętem i narzędziami stomatologicznymi. Prezentujemy porady z zakresu ergonomii oraz psychologii w stomatologii, komunikacji interpersonalnej, zarządzania i marketingu. Informujemy o konferencjach, wystawach, sympozja, szkoleniach. 

do sklepu

 

spis tresci
aih 2012 4

Drodzy Czytelnicy, 

Zapraszamy do lektury kolejnego wydania czasopisma Asystentka i Higienistka Stomatologiczna

 

 

 

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ 

spis tresci
aih 2012 3

Asystentka i Higienistka Stomatologiczna to wiodące czasopismo poradnikowo-naukowe dla asystentek, higienistek, recepcjonistek i personelu pomocniczego w gabinecie stomatologicznym, wydawane od 2005 roku. Czasopismo porusza zagadnienia z rożnych dziedzin stomatologii. Sporo miejsca poświęcamy zwłaszcza szeroko pojmowanej, acz szczegółowo opisywanej, profilaktyce, a także higienie w gabinecie – dezynfekcji, sterylizacji, epidemiologii. Radzimy jak bezpiecznie posługiwać się sprzętem i narzędziami stomatologicznymi. Prezentujemy porady z zakresu ergonomii oraz psychologii w stomatologii, komunikacji interpersonalnej, zarządzania i marketingu. Informujemy o konferencjach, wystawach, sympozja, szkoleniach. 

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ 

spis tresci
aih 2012 2

Asystentka i Higienistka Stomatologiczna to wiodące czasopismo poradnikowo-naukowe dla asystentek, higienistek, recepcjonistek i personelu pomocniczego w gabinecie stomatologicznym, wydawane od 2005 roku. Czasopismo porusza zagadnienia z rożnych dziedzin stomatologii. Sporo miejsca poświęcamy zwłaszcza szeroko pojmowanej, acz szczegółowo opisywanej, profilaktyce, a także higienie w gabinecie – dezynfekcji, sterylizacji, epidemiologii. Radzimy jak bezpiecznie posługiwać się sprzętem i narzędziami stomatologicznymi. Prezentujemy porady z zakresu ergonomii oraz psychologii w stomatologii, komunikacji interpersonalnej, zarządzania i marketingu. Informujemy o konferencjach, wystawach, sympozja, szkoleniach. 

 

 

 

 

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ

 

spis tresci
Asystentka i Higienistka Stomatologiczna nr 1/2013

Asystentka i Higienistka Stomatologiczna to wiodące czasopismo poradnikowo-naukowe dla asystentek, higienistek, recepcjonistek i personelu pomocniczego w gabinecie stomatologicznym, wydawane od 2005 roku. Czasopismo porusza zagadnienia z rożnych dziedzin stomatologii. Sporo miejsca poświęcamy zwłaszcza szeroko pojmowanej, acz szczegółowo opisywanej, profilaktyce, a także higienie w gabinecie – dezynfekcji, sterylizacji, epidemiologii. Radzimy jak bezpiecznie posługiwać się sprzętem i narzędziami stomatologicznymi. Prezentujemy porady z zakresu ergonomii oraz psychologii w stomatologii, komunikacji interpersonalnej, zarządzania i marketingu. Informujemy o konferencjach, wystawach, sympozja, szkoleniach. 

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ 

spis tresci
aih 2011 4

Droczy Czytelnicy,

To ostatnie wydanie czasopisma w tym roku. Cieszymy się, że wybrali Państwo kwartalnik Asystentka i Higienistka Stomatologiczna. Dziękujemy i zapraszamy do lektury w 2012 roku.

Redakcja czasopisma Asystentka i Higienistka Stomatologiczna                                                  

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ WYDANIA 

spis tresci
aih 2011 3

Drodzy Czytelnicy, 

Przed nami najważniejsze wydarzenie branżowe w roku CEDE – Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych w Poznaniu. Wystawie towarzyszyć będą liczne sesje i warsztaty. Na sobotę, 24 września zaplanowano specjalną Sesję dla Asystentek i Higienistek Stomatologicznych. Rozpocznie ją wykład doktora Marka Bladowskiego Techniki zespołowe pracy w stomatologii klinicznej. Zasady asystowania w zespołach stomatologicznych 3 osobowych z zastosowaniem pomocy optycznych (lupy zabiegowe, mikroskop operacyjny, dentaloscope). Wspaniałym uzupełnieniem, bądź podsumowaniem wiedzy zdobytej podczas tej prezentacji z pewnością będzie artykuł wykładowcy Asystowanie w stomatologii. Zasady asystowania w technikach zespołowych pracy....

 

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ WYDANIA 

spis tresci
aih 2011 2

Drodzy Czytelnicy,

Wady zgryzu występują u prawie 40% dzieci w przedziale wiekowym 3-5 lat, z największym nasileniem w grupie 5-latków. Najczęstszą przyczyną nabytych wad zgryzu są złe nawyki i dysfunkcje poszczególnych części narządu mowy. Zapobieganie wadom zgryzu i wymowy, propagowanie prawidłowych zachowań prozdrowotnych w tym zakresie powinno być jednym z elementów ogólnomedycznej opieki zdrowotnej. Profilaktyka ortodontyczna rozpoczyna się w okresie życia wewnątrzłonowego poprzez właściwą opiekę medyczną, w tym stomatologiczną, nad kobietą ciężarną. Zapobieganie w ortodoncji polega na zapewnieniu narządom jamy ustnej warunków optymalnych dla prawidłowego kształtowania ich budowy i czynności. Praca Profilaktyka ortodontyczna przedstawia opiekę nad dzieckiem w różnych okresach rozwojowych w aspekcie profilaktyki ortodontycznej. Prezentuje przykładowe ćwiczenia mięśniowe oraz opisuje zalety płytki przedsionkowej.

 

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ WYDANIA 

spis tresci
aih 2011 1

Drodzy Czytelnicy!

W większości prezentowanych w tym numerze artykułów autorzy zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas pracy, użytkowania sprzętu, przygotowywania i aplikowania materiałów, przeprowadzania zabiegów…. Powszechnie wiadomo, że jedna mała chwila nieuwagi może doprowadzić do nieszczęścia. Często jednak nie jesteśmy nawet świadomi zagrożenia czy konsekwencji nieodpowiedniego postępowania.

Praca w gabinecie stomatologicznym związana jest z narażeniem na uciążliwe i szkodliwe czynniki, które stanowią potencjalne zagrożenie zdrowotne. Najczęściej dotyczą one przeciążeń układu kostno-stawowego, narażenia na zakażenia i uczulenia, niebezpieczeństwa uszkodzenia narządu wzroku i słuchu.....

 

 

 

POBIERZ PEŁNĄ WERSJĘ WYDANIA 

 

spis tresci
aih 2010 4

 

Niech Święta Bożego Narodzenia i Wigilijny Wieczór

upłyną Państwu w szczęściu i radości.
Z nadchodzącym Nowym Rokiem
niech nie opuszcza Was pomyślność i spełnią się najskrytsze marzenia.
Z najlepszymi życzeniami
Anna Spyrka
redaktor naczelna

 

 

do sklepu

 

spis tresci
aih 2010 3

Drodzy Czytelnicy,

Rak jamy ustnej to bardzo groźna i podstępnie przebiegająca choroba. Jest to drugi, po raku krtani, pod względem częstości występowania w Polsce, nowotwór złośliwy okolic głowy i szyi. Rozwija się bez wyraźnych objawów, do postawienia właściwej diagnozy dochodzi zwykle w zaawansowanym stadium, kiedy szanse na wyleczenie są znikome. Niestety brak informacji na temat zagrożenia rakiem jamy ustnej w populacji jest przyczyną zaniedbywania tego problemu. Tymczasem od niedawna mamy możliwość wykrywania wczesnych postaci dysplazji, stanów przedrakowych i nowotworów przy pomocy badania przesiewowego Vizi Lite wraz ze znacznikiem TBLUE. To proste, bezinwazyjne badanie w ciągu zaledwie 10 minut może pokazać wszystkie niepokojące zmiany na błonach śluzowych, nawet takie, których nie widać gołym okiem.....

 

do sklepu

 

spis tresci
aih 2010 2

Drodzy Czytelnicy,
O leczeniu endodontycznym często mówi się, choć nie powinno - „leczenie kanałowe”. Jak wiadomo w leczeniu endodontycznym celem jest zachowanie zdrowia miazgi zęba. W artykule Wprowadzenie do zagadnień leczenia endodontycznego przedstawiono wybrane zagadnienia leczenia endodontycznego i ochrony miazgi zębów w aspekcie codziennych zadań asystentki stomatologicznej. Kontrola pola zabiegowego, biegła znajomość procedur i instrumentów oraz „czytanie w myślach” lekarza to tylko kilka zadań dobrej asystentki - instrumentariuszki.

Profilaktyka i wczesna diagnoza złośliwych form nowotworowych w obrębie jamy ustnej pozostawiają wciąż wiele do życzenia. Znaczącą rolę w profilaktyce i wykrywaniu wczesnych zmian nowotworowych w jamie ustnej może odgrywać cały personel gabinetu stomatologicznego......

do sklepu

 

spis tresci
aih 2009 4

Niech magiczna moc Wigilijnego Wieczoru Przyniesie Państwu pokój i radość

A Nowy Rok obdaruje pomyślnością i szczęściem
Najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia
oraz
szczęśliwego nowego roku

Z pozdrowieniami
redaktor naczelna
Anna Spyrka

 

do sklepu

 

spis tresci
aih 2009 3

Drodzy Czytelnicy,

 

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z kolejnym wydaniem kwartalnika Asystentka i Higienistka Stomatologiczna 

 

 

do sklepu

 

spis tresci
aih 2009 2

Drodzy Czytelnicy, 

Higienizacja pacjenta w stomatologii, jest niezmiernie istotnym elementem profesjonalnej profilaktyki. Wynika z oceny stanu higieny jamy ustnej pacjenta i sprowadza się do kilku podstawowych elementów: motywacji pacjenta, instruktażu, kontroli i wykonania odpowiednich dla danego pacjenta, profesjonalnych zabiegów higienicznych w jamie ustnej. Ilona Rowińska-Bojanowska, autorka cyklu „Jak wyedukować pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej” w oparciu o literaturę fachową i szkolenia zawodowe dzieli się z Państwem swoimi doświadczeniami w edukowaniu pacjentów. W kolejnej części artykułu „Jak wyedukować pacjenta…” zostały opisane najczęściej stosowane metody szczotkowania zębów. 

Najczęściej mówi się i pisze o korzystnych efektach higieny jamy ustnej. Istnieją jednak także jej skutki uboczne – omówiła je w artykule O skutkach ubocznych higieny dr Agnieszka Pawlik. Kluczem do wyeliminowania wszystkich skutków ubocznych zabiegów higienicznych jest właściwa wiedza pacjenta. Tylko praca nad doinformowaniem pacjenta i kontrola efektów jest w stanie zapobiec skutkom ubocznym, czy wręcz nawet szkodliwym.... 

do sklepu

 

spis tresci
aih 2009 1

Drodzy Czytelnicy,

 

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z kolejnym wydaniem kwartalnika Asystentka i Higienistka Stomatologiczna 

 

 

do sklepu

 

spis tresci
aih 2008 4

Drodzy Czytelnicy,

 

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z kolejnym wydaniem kwartalnika Asystentka i Higienistka Stomatologiczna 

 

 

do sklepu

 

spis tresci
aih 2008 3

Drodzy Czytelnicy,

serdecznie zapraszamy do lektury najnowszego numeru 

 

 

 

 

 

spis tresci
 

Drodzy Czytelnicy,

Serdecznie zapraszamy do lektury kolejnego wydania kwartalnika Asystentka i Higienistka Stomatologiczna.

 

 

spis tresci
aih 2008 1

Drodzy Czytelnicy,

Rozpoczynamy kolejny rok wydawania kwartalnika „Asystentka i Higienistka Stomatologiczna”. Mam nadzieję, że Nowy Rok przyniesie Państwu wiele radości oraz wiele ciekawych artykułów w naszym czasopiśmie. Równocześnie zapraszamy do publikacji na naszych łamach oraz czekamy na Państwa opinie i sugestie dotyczące prezentowanej tematyki.

Kontynuujemy cykl Recepcjonistka – dobra czy zła gospodyni gabinetu? Tym razem pokazujemy znaczenie barw, światła, dźwięków i zapachów jako narzędzi budowania wizerunku gabinetu stomatologicznego w oczach pacjentów. Aromaterapia, muzykoterapia. „odprężające” kolory nie tylko wprawiają pacjenta w dobry nastrój, ale spełniają istotną rolę marketingową.....

  

 

 

spis tresci
aih 2007 4

Drodzy Czytelnicy,

Ostatnio coraz więcej mówi się o gerostomatologii. Pod koniec czerwca w Katowicach odbyła się nawet I Międzynarodowa Konferencja Gerostomatologiczna: Old baby boomers, a challenge for Dentista. Tematyka Konferencji obejmowała zagadnienia związane ze specyfiką przebiegu chorób jamy ustnej i zębów oraz terapią pacjentów w wieku starszym. Zwrócono szczególną uwagę na wpływ innych schorzeń, występujących zwłaszcza w wieku podeszłym, na stan jamy ustnej. Dr Agnieszka Pawlik w artykule „Gero-periodontologia” w kapsułce omawiając problemy stomatologiczne występujące u tej grupy osób, podkreśla znaczenie edukacji w tym zakresie personelu medycznego, jak i pacjentów oraz ich rodzin. Wiedza powinna dotyczyć zarówno higieny jamy ustnej, jak i ogólnej niezbędnej wiedzy medycznej.

 

 

spis tresci
aih 2007 3

Drodzy Czytelnicy,

 

Pozytywne kontakty z pacjentami wymagają od personelu umiejętności efektywnego, ustnego komunikowania się, stąd też sporo miejsca w tym wydaniu poświęcamy kontaktom interpersonalnym występującym w gabinecie stomatologicznym. W pracy „Przychodzi pacjent do gabinetu …” autorka wskazuje na znaczenie osobistego kontaktu: recepcjonistka – pacjent, jako instrumentu budowania pozytywnej relacji i narzędzia usprawniającego pracę stomatologa, z kolei w artykule „Recepcjonistka – dobra czy zła gospodyni gabinetu?” prezentuje zasady, jakimi powinna kierować się asystentka stomatologa w komunikacji z pacjentem, ilustrując je przykładowymi rozwiązaniami, jakie mogą zostać zastosowane w komunikacji pracownika recepcji z pracownikami gabinetu.....

 

 

 

spis tresci
aih 2007 2

Drodzy Czytelnicy,

Niedoceniana dotychczas w naszym kraju praca higienistki stomatologicznej jest w nowym, współczesnym ujęciu niezwykle ważna i powinna się przyczynić do poprawy zdrowia jamy ustnej naszego społeczeństwa. Zadania nałożone na higienę dentystyczną prowadzą do powstania zawodu higienistki stomatologicznej o zupełnie innym charakterze niż dotychczas, cechującego się większą odpowiedzialnością i mającego wielką przyszłość. Nowe spojrzenie na rolę higienistki stomatologicznej w aspekcie kształcenia studentów to praca przedstawiająca opinie studentów Specjalności Higiena Dentystyczna Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego odnośnie decyzji o podjęciu i kontynuowaniu wybranego przez nich kierunku studiów i aspektów przyszłego wykonywania zawodu. Uzyskane wyniki wykazały, że oceniana grupa studentów ma pozytywny stosunek do wybranego przez siebie zawodu, niestety są i wyniki niepokojące…

 

 

spis tresci
aih 2007 1

Szanowni Państwo!

Minął rok od pierwszego wydania kwartalnika „Asystentka i Higienistka Stomatologiczna”. Cieszę się niezmiernie, że tytuł ten zyskał grono stałych Czytelników, które nieustannie się powiększa. Mam nadzieję, że tematyka zawarta w tym i kolejnych numerach sprosta Państwa oczekiwaniom. Niemniej czekamy na propozycje tematów, które powinniśmy zdaniem Państwa zaprezentować na łamach tego periodyku. Zapraszamy także do publikacji na stronach „Asystentki i Higienistki Stomatologicznej”. Może zechcą się Państwo podzielić z innymi swoimi doświadczeniami, a także spostrzeżeniami dotyczącymi tego zawodu. Tymczasem zapraszam do lektury niniejszego numeru.....

 

 

 

spis tresci
aih 2006 4

Drodzy Czytelnicy,

Po raz kolejny zapraszam do lektury „Asystentki i Higienistki Stomatologicznej”. Mam nadzieję, że uprzyjemni Wam ona długie jesienno-zimowe wieczory.

Badania epidemiologiczne wskazują na ciągły wzrost liczby pacjentów bezzębnych powyżej 65 roku życia, którzy wymagają leczenia protetycznego. Z kolei od 11 do 67% pacjentów użytkujących protezy dotyka problem stomatopatii protetycznych, będących wynikiem złej higieny użytkowanych protez. Niewątpliwie profilaktykę stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej stanowi stosowanie właściwych, efektywnych metod higieny jamy ustnej i protez. Jaki jest wpływ higieny uzupełnień protetycznych na powstawanie stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej dowiedzą się Państwo z artykułu prof. Elżbiety Mierzwińskiej-Nastalskiej.....

 

 

 

spis tresci
aih 2006 3

Drodzy Czytelnicy,

Ponownie witam, na łamach kwartalnika „Asystentka i Higienistka Stomatologiczna” i zapraszam do lektury numeru.
Ostatnio informowałam Państwa o spotkaniu grupy ekspertów opiniujących projekt ustawy o doskonaleniu zawodowym, uwzględniający oczywiście zawody asystentka i higienistka stomatologiczna. Pisaliśmy także o tym, że w myśl dostosowywania przepisów do norm unijnych osoby niewykwalifikowane, czyli bez dokumentu uprawniającego do wykonywania określonego zawodu, po wejściu w życie ustawy nie będą mogły pracować przy pacjencie.
Pod koniec lipca doczekaliśmy się Projektu Ustawy o niektórych zawodach medycznych, który został opublikowany na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia (mz.gov.pl) i został poddany tzw. publicznej dyskusji. Termin zgłaszania uwag do Projektu upływa 31 sierpnia 2006 r. zachęcam zatem Państwa do zapoznania się z tekstem Projektu Ustawy i włączenia się do dyskusji na ten temat. Wybrane fragmenty Projektu oraz stanowisko Danuty Karczmarskiej, Prezes Polskiego Towarzystwa Asystentek i Higienistek Stomatologicznych prezentujemy w dziale „Wokół prawa”.....

 

 

 

spis tresci
aih 2006 2

 

Drodzy Czytelnicy,

 

Już po raz drugi witam Państwa na łamach kwartalnika „Asystentka i Higienistka Stomatologiczna”.

W dniu 21 kwietnia 2006 odbyło się w Warszawie spotkanie grupy ekspertów opiniujących projekt ustawy o doskonaleniu zawodowym z urzędnikiem Ministerstwa Zdrowia. W trakcie spotkania przedstawiony został projekt ustawy dotyczący również zawodów: higienistka stomatologiczna i asystentka stomatologiczna. Zgodnie z wymogami unijnymi osoby niewykwalifikowane (bez dokumentu uprawniającego do wykonywania określonego zawodu) po wejściu ustawy nie będą mogły pracować przy pacjencie. Jak wybrną z tej sytuacji tysiące właścicieli gabinetów oraz osoby wykonujące zawód bez uprawnień? Więcej na ten temat w dziale Ważny temat.

 

 

 

spis tresci
aih 2006 1

 

Szanowni Państwo!

 

Cieszę się niezmiernie, że mogę Państwu zaprezentować nowe czasopismo „Asystentka i Higienistka Stomatologiczna”. Jest ono odpowiedzią na zapotrzebowanie, na tego typu periodyk skierowany właśnie do tej, niestety często nieco po macoszemu traktowanej, grupy zawodowej. Wyniki przeprowadzonych w czerwcu ubiegłego roku ankiet oraz odbiór wydań specjalnych Asa Stomatologii poruszających tematykę bliską asystentkom i higienistkom, a także rozwój kursów i szkoleń z tego zakresu, utwierdziły mnie w przekonaniu, że asystentki, higienistki, średni personel medyczny chcą podnosić swoje kwalifikacje, chcą poszerzać swoją wiedzę. Nieskromnie przyznam, iż mam nadzieję, że to czasopismo będzie miało swój znaczący udział w tym procesie....

 

 

 

spis tresci