IMG 1380

Anna Spyrka 

 

 PL

Wstęp


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Drodzy Czytelnicy,

Niedoceniana dotychczas w naszym kraju praca higienistki stomatologicznej jest w nowym, współczesnym ujęciu niezwykle ważna i powinna się przyczynić do poprawy zdrowia jamy ustnej naszego społeczeństwa. Zadania nałożone na higienę dentystyczną prowadzą do powstania zawodu higienistki stomatologicznej o zupełnie innym charakterze niż dotychczas, cechującego się większą odpowiedzialnością i mającego wielką przyszłość. Nowe spojrzenie na rolę higienistki stomatologicznej w aspekcie kształcenia studentów to praca przedstawiająca opinie studentów Specjalności Higiena Dentystyczna Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego odnośnie decyzji o podjęciu i kontynuowaniu wybranego przez nich kierunku studiów i aspektów przyszłego wykonywania zawodu. Uzyskane wyniki wykazały, że oceniana grupa studentów ma pozytywny stosunek do wybranego przez siebie zawodu, niestety są i wyniki niepokojące…

Higienistka stomatologiczna wykonując zabiegi profilaktyczne w obrębie jamy ustnej powinna umieć rozpoznać zmiany na błonie śluzowej, które mogą przy nieodpowiednim postępowaniu ulec zezłośliwieniu. Artykuł Rola higienistki stomatologicznej w profilaktyce onkologicznej - stany przedrakowe w obrębie jamy ustnej przedstawia podział i wygląd najczęstszych zmian patologicznych na błonie śluzowej.

Kontynuujemy cykl dotyczący współczesnego spojrzenia na proces lakowania bruzd. Tym razem tematem pracy jest diagnostyka bruzd. Właściwa ocena stanu bruzdy ma bowiem szczególne znaczenie dla jej skutecznej profilaktyki a wczesne wykrycie ewentualnych zmian w bruździe pozwala określić dalsze postępowanie.

Złożone działania profilaktyczne, polegające m.in. na regularnym profesjonalnym usuwaniu płytki nazębnej, stosowaniu lakierów fluorkowych i preparatów chlorheksydynowych oraz udzielaniu wskazówek dietetycznych, a także motywacji i instruktażu, mogą doprowadzić w populacji do obniżenia poziomu bakterii z grupy Streptococcus mutans oraz znamiennej redukcji próchnicy zębów. W numerze znajdą Państwo odpowiedź na pytanie, jaka jest Rola chlorheksydyny w zwalczaniu Streptococcus mutans oraz zapobieganiu i leczeniu próchnicy zębów?

Demineralizacja szkliwa podczas leczenia ortodontycznego aparatami stałymi u pacjentów ze złą higieną jamy ustnej stanowi poważny problem kliniczny. Rozległym ubytkom twardych tkanek zęba umiejscowionym najczęściej przyszyjkowo towarzyszy stan zapalny tkanek przyzębia. Przypadki te wymagają wdrożenia leczenia zachowawczego i higieniczno -profilaktycznego wraz z ponownie przeprowadzonym instruktażem higieny jamy ustnej. Jest to szerokie pole do działania właśnie higienistki stomatologicznej. Dr hab. n. med. Leopold Wagner na przykładzie przeglądu przypadków własnych prezentuje Zaniedbania higieniczne u pacjentów z aparatami stałymi.

Szereg zabiegów dla uzyskania estetycznego i zdrowego ,,biało- czerwonego” uśmiechu pozostaje w gestii higienistki, z pomocą której już sam pacjent dba o uzyskanie lub podtrzymanie efektów pracy specjalisty. Kanonem pięknego uśmiechu, oznaką młodości i atrakcyjności są białe, lśniące zęby i zdrowe dziąsła. Sześć kroków do osiągnięcia tego wzoru opisano w artykule Cel: estetyka biało- czerwona.

Z życzeniami miłej lektury,

Anna Spyrka, redaktor naczelna 


GB

 


key words:

 


summary: