moje foto

Anna Spyrka, redaktor naczelny 

 

 PL


Od redkacji

 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Drodzy Czytelnicy,

Zadaniem higienistki stomatologicznej, a czasem też i asystentki stomatologicznej, jest edukacja pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej. O czym dobrze wiedzieć i czego warto być świadomym edukując pacjenta, aby osiągnąć właściwy efekt? Czym jest higiena jamy ustnej? Jakie przynosi korzyści w leczeniu zachowawczym, periodontologicznym, ortodontycznym, implantologicznym? O czym powinien wiedzieć pacjent? Jak się z nim porozumiewać? Czy można zmusić pacjenta, by dbał o jamę ustną? Artykuł Jak wyedukować pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej? zawiera kilka cennych wskazówek dzięki, którym można łatwiej i skuteczniej osiągnąć pożądany cel.

Jednym z głównych zadań recepcjonistki, również asystentki stomatologicznej, jest usprawnienie pracy gabinetu. Jaka jest i jaka mogłaby być asystentka stomatologiczna? Artykuł Jakie jest Twoje USPOSOBIENIE wskazuje zadania recepcjonistki stomatologicznej i określa, jakie powinna mieć ona usposobienie, by realizować swoje zawodowe zadania.

Od kilku już lat obserwujemy wzmożone zainteresowanie pacjentów wybielaniem zębów. Na rynku dostępnych jest coraz więcej środków do wybielania, i to zarówno do stosowania bez nadzoru lekarza, jak i profesjonalnego – w gabinecie stomatologicznym. Badania wykazały, że preparaty do domowego wybielania zębów obniżają poziom bakterii próchnicotwórczych w ślinie. W pracy Wybielanie zębów a drobnoustroje próchnicotwórcze przedstawiono współczesny stan wiedzy na temat wpływu zabiegu wybielania zębów na stan mikroflory próchnicotwórczej. Zwrócono także uwagę na te aspekty zabiegu wybielania zębów, które niejednokrotnie wydają się mało istotne lub nieważne, pominięcie ich jednak, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach, może skutkować nieprzewidywalnymi i negatywnymi konsekwencjami. Z kolei artykuł Mechanizm i metody wybielania zębów ma na celu wyjaśnienie mechanizmu procesu wybielania oraz ukazanie różnorodności jego metod.

Zapoczątkowany w latach dziewięćdziesiątych spór na temat znaczenia zdolności buforowych śliny oraz jej składu chemicznego w etiopatogenezie ubytków niepróchnicowego pochodzenia trwa do dnia dzisiejszego i nadal czeka na jednoznaczne rozwiązanie. Autorzy artykułu Badania śliny u osób z zaburzeniami odżywiania przedstawiają współczesne poglądy na kliniczną i laboratoryjną ocenę wybranych parametrów śliny u osób chorych na anoreksję i bulimię na podstawie badań własnych i przeglądu piśmiennictwa.

Życzę miłej lektury

Anna Spyrka
redaktor naczelna 


GB

 


key words:

 


summary: