moje foto

Anna Spyrka, redaktor naczelna 

 

 PL

Od redakcji


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Higienizacja pacjenta w stomatologii, jest niezmiernie istotnym elementem profesjonalnej profilaktyki. Wynika z oceny stanu higieny jamy ustnej pacjenta i sprowadza się do kilku podstawowych elementów: motywacji pacjenta, instruktażu, kontroli i wykonania odpowiednich dla danego pacjenta, profesjonalnych zabiegów higienicznych w jamie ustnej. Ilona Rowińska-Bojanowska, autorka cyklu „Jak wyedukować pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej” w oparciu o literaturę fachową i szkolenia zawodowe dzieli się z Państwem swoimi doświadczeniami w edukowaniu pacjentów. W kolejnej części artykułu „Jak wyedukować pacjenta…” zostały opisane najczęściej stosowane metody szczotkowania zębów.

Najczęściej mówi się i pisze o korzystnych efektach higieny jamy ustnej. Istnieją jednak także jej skutki uboczne – omówiła je w artykule O skutkach ubocznych higieny dr Agnieszka Pawlik. Kluczem do wyeliminowania wszystkich skutków ubocznych zabiegów higienicznych jest właściwa wiedza pacjenta. Tylko praca nad doinformowaniem pacjenta i kontrola efektów jest w stanie zapobiec skutkom ubocznym, czy wręcz nawet szkodliwym.

Narzędzia ze stali nierdzewnej to nieodłączny element zabiegów w praktyce stomatologicznej. Niestety bardzo często do ich stanu technicznego można mieć dużo zastrzeżeń. Wysoki poziom jakości instrumentarium zależy nie tylko od samej jakości zakupionych narzędzi, ma na niego również wpływ regularne, właściwe postępowanie i odpowiednia wiedza z zakresu użytkowania, mycia, dezynfekcji, sterylizacji, a także sposób naprawy. Skarbnicą wiedzy w tym zakresie, z pewnością będzie artykuł „Zapewnienie długiej żywotności narzędzi poprzez prawidłowe przygotowanie i dobranie instrumentarium stomatologicznego.

Z pozdrowieniami
redaktor naczelna
Anna Spyrka 


GB

 


key words:

 


summary: