DSC 0037a 2

Anna Spyrka, redaktor naczelna 

 

 PL

Wstęp


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Drodzy Czytelnicy,

O leczeniu endodontycznym często mówi się, choć nie powinno - „leczenie kanałowe”. Jak wiadomo w leczeniu endodontycznym celem jest zachowanie zdrowia miazgi zęba. W artykule Wprowadzenie do zagadnień leczenia endodontycznego przedstawiono wybrane zagadnienia leczenia endodontycznego i ochrony miazgi zębów w aspekcie codziennych zadań asystentki stomatologicznej. Kontrola pola zabiegowego, biegła znajomość procedur i instrumentów oraz „czytanie w myślach” lekarza to tylko kilka zadań dobrej asystentki - instrumentariuszki.

Profilaktyka i wczesna diagnoza złośliwych form nowotworowych w obrębie jamy ustnej pozostawiają wciąż wiele do życzenia. Znaczącą rolę w profilaktyce i wykrywaniu wczesnych zmian nowotworowych w jamie ustnej może odgrywać cały personel gabinetu stomatologicznego. Dzięki zwróceniu uwagi na zmiany błony śluzowej jamy ustnej o charakterze przednowotworowym oraz dzięki rozmowom z pacjentami na temat czynników ryzyka, można zredukować ilość przypadków nowotworów oraz zapewnić ich wczesną diagnostykę, gwarantującą pomyślną prognozę leczenia – zapewnia autorka artykułu Profilaktyka onkologiczna. Praca przedstawia czynniki ryzyka raka jamy ustnej oraz choroby przednowotworowe.

Trudni, roszczeniowi pacjenci obecni są niemal w każdej praktyce dentystycznej. Jak się wobec z nich zachować, co powiedzieć? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo w artykule Jak postępować z niezadowolonym pacjentem? Tekst przedstawia działania oraz zasady jakimi powinni posługiwać się pracownicy gabinetu w przypadku niezadowolenia pacjenta.

Z życzeniami przyjemnej lektury
redaktor naczelna
Anna Spyrka 


GB

 


key words:

 


summary: