112-1287 IMG

Anna Spyrka 

 

 PL


 Wstęp


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Drodzy Czytelnicy,

Po raz kolejny zapraszam do lektury „Asystentki i Higienistki Stomatologicznej”. Mam nadzieję, że uprzyjemni Wam ona długie jesienno-zimowe wieczory.

Badania epidemiologiczne wskazują na ciągły wzrost liczby pacjentów bezzębnych powyżej 65 roku życia, którzy wymagają leczenia protetycznego. Z kolei od 11 do 67% pacjentów użytkujących protezy dotyka problem stomatopatii protetycznych, będących wynikiem złej higieny użytkowanych protez. Niewątpliwie profilaktykę stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej stanowi stosowanie właściwych, efektywnych metod higieny jamy ustnej i protez. Jaki jest wpływ higieny uzupełnień protetycznych na powstawanie stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej dowiedzą się Państwo z artykułu prof. Elżbiety Mierzwińskiej-Nastalskiej.

Odpowiednia pozycja pacjenta i członków zespołu stomatologicznego ma kluczowe znacznie dla efektywności postępowania stomatologicznego według zasad ergonomii pracy. Za bardzo ważny, uważam zatem artykuł dr. Marka Bladowskiego oraz lek. stom. Macieja Goczewskiego „Mikroskop operacyjny w stomatologii. Pozycja pacjenta, operatora i asyst w technice pracy na sześć rąk” zawiera dokładny opis prawidłowych pozycji przy pracy oraz ich szczegółową analizę.

Jak twierdzą autorzy pracy „Wykorzystanie ozonoterapii w gabinecie stomatologicznym” po odpowiednim przeszkoleniu i przy zachowaniu zaleceń i rygorów wskazanych przez producenta, asystentka stomatologiczna z pełnym powodzeniem, może stosować ozonoterapię. Z tekstu dowiedzą się Państwo między innymi: co to jest ozon, jakie jest terapeutyczne działanie ozonu, jakie urządzenia go wytwarzają oraz jaka jest skuteczność wykorzystania ozonu w stomatologii.

Proponuję także kilka artykułów z zakresu ergonomii. Dr Zbigniew Jóźwiak przedstawia podstawowe zasady ergonomii, jakimi należy się kierować przy wyborze ergonomicznie zaprojektowanych narzędzi, kątnic, turbin i innych urządzeń, co stanowi pierwszy krok w zapobieganiu zaburzeniom układu narządu ruchu a także ma wpływ na efektywność pracy.

Aktualna wiedza powinna skłaniać stomatologów, asystentki i higienistki stomatologiczne nie tylko do instruktażu higieny jamy ustnej, ale również do oceny stanu odżywienia pacjentów. Poradnictwo w tym zakresie powinno stać się standardem postępowania w praktyce stomatologicznej. Praca dr Agnieszki Pawlik „Dieta a zdrowie jamy ustnej” przedstawia zależności między odżywianiem, zdrowiem jamy ustnej i ogólnym stanem pacjenta.

Wielorakie zastosowanie aparatury laserowej przeżywa prawdziwy, dynamiczny rozwój. Tym bardziej polecam artykuł dr. Marka Bladowskiego „Profesjonalne zabiegi fotowybielania zębów z zastosowaniem laserów dużej mocy”, w którym przedstawiona została również historia, etiologia i metodyka wybielania i fotowybielania zębów.

Z najlepszymi życzeniami,

Anna Spyrka redaktor naczelna

 


GB

 


key words:

 


summary: