2

dr n. med. Dorota Stańczak-Sionek, lekarz stomatolog, specjalizujący się w stomatologii dziecięcej. Asystent w Zakładzie Stomatologii Dziecięcej I.S. Akademii Medycznej w Warszawie. Autorka licznych publikacji w prasie fachowej z zakresu stomatologii dziecięcej i ogólnej, uczestniczka międzynarodowych konferencji stomatologicznych. Stypendystka American – Polish Foundation for Medical Education w Chicago

 

 PL

Higiena jamy ustnej od malucha do starszaka 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Celem wzbogacenia treści zawartych w poprzednim artykule, zamieszczamy obszerne fragmenty artykułu Higiena jamy ustnej od malucha do starszaka dr n. med. Doroty Stańczak-Sionek* opublikowanego w Wydaniu specjalnym nr 2/2005 Asa Stomatologii.

Pierwsze lata życia dziecka są niezwykle ważne nie tylko dla stanu jego zębów mlecznych, ale także dla przyszłych zębów stałych. Około szóstego miesiąca życia dziecku wyżynają się pierwsze zęby mleczne, około trzeciego roku życia dziecko ma już pełne uzębienie mleczne, natomiast około piątego – szóstego roku życia pojawiają się pierwsze zęby stałe. Ostatnie zęby mleczne utrzymują się zwykle do około dwunastego roku życia. Tak więc przez ponad sześć lat w jamie ustnej dzieci występuje tzw. uzębienie mieszane – część zębów mlecznych i część stałych. Jest zatem oczywiste, że stan zębów mlecznych ma istotny wpływ na wyżynające się zęby stałe.

 


GB

Oral hygiene for preschoolers 


key words:

 


summary: