2007 2 Spyrka

Anna Spyrka 

 

 PL

IDS 2007 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Międzynarodowe Targi Stomatologiczne IDS 2007, które obyły się w marcu w Kolonii były najatrakcyjniejszą wystawą stomatologiczną wszech czasów! Program imprezy dał pełny obraz istniejących obecnie ofert na światowym rynku stomatologicznym. Na IDS 2007 w wyjątkowy i wyczerpujący sposób zaprezentowano jak można wykorzystać postęp w dziedzinie stomatologii.
W zakresie profilaktyki przede wszystkim ważna jest motywacja pacjentów, przybliżenie im znaczenia regularnych wizyt, co pociąga za sobą zwiększenie szans wcześniejszego rozpoznania problemów lub chorób jamy ustnej. Podczas Wystawy zaprezentowano nowoczesne środki pomocnicze. Przykładem jest „diagnostyka dentystyczna” przy użyciu molekularno-genetycznych metod. Umożliwia to stworzenie indywidualnego planu leczenia dla każdego pacjenta z osobna (profesjonalne czyszczenie zębów, nad- i poddziąsłowy kiretaż, domowa higiena jamy ustnej).


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

2007 2 Biskupska

Ewa Biskupska 

 

 PL

Co słychać na Hożej? Działania promujące zdrowy tryb życia prowadzone w Medycznej Szkole Policealnej nr 3 w Warszawie 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Jednym z priorytetowych zadań w Medycznej Szkole Policealnej nr 3 w Warszawie jest prowadzenie promocji zdrowia. Jak w każdej placówce oświatowej, tak i u nas zwracamy baczną uwagę na fakt, że wielu uczniów pali papierosy. Na szczęście trudny egzamin wstępny i możliwość wyboru kandydatów powoduje, że dotychczas uniknęliśmy zagrożenia wśród naszych uczniów nałogami takimi jak narkomania czy alkoholizm.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Joanna Sitko-Gap, Artur Gap 

 

 PL

Rola higienistki stomatologicznej w profilaktyce onkologicznej - stany przedrakowe w obrębie jamy ustnej 


słowa kluczowe:

zmiana nowotworowa, zmiana patologiczna, stan przedrakowy


streszczenie:

W stomatologii istnieje możliwość wdrożenia profilaktyki nowotworowej dzięki łatwości badania jamy ustnej z możliwością wykrycia zmiany nowotworowej w najwcześniejszym stadium rozwoju. Konieczna jest do tego czujność onkologiczna lekarza, jak również higienistki stomatologicznej, pozwalająca na spostrzeżenie wczesnych objawów choroby nowotworowej, która w tym okresie daje największe szanse na wyleczenie.
Poniższy artykuł przedstawia podział i wygląd najczęstszych zmian patologicznych na błonie śluzowej, które mogą ulec zezłośliwieniu.


GB

 

Role of the dental hygienist in oncological prophylaxis - status praecancerosus of the oral cavity


key words:

neoplasmatic changes, pathological changes, status praecancerosus


summary:

There is a great chance of detecting and healing the earliest stages of neoplasmatic changes thanks to basic examination of the oral cavity in the dentistry. So called „oncological vigilance" of a doctor as well as a dental hygienist is necessary for proper timing in therapy procedures. 

The undermentioned article shows the contemporary division and the clinical view of the most frequent pathological changes on the mucous membrane which can undergo the malignant transformation.


 

2007 2 Nowak

Monika Nowak 

 

 PL


 Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Stomatologicznych 2007

 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

29 marca 2007 roku w Warszawie odbył się etap okręgowy II Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Stomatologicznych. W tym roku Komitet Okręgowy Olimpiady dla IV Okręgu miał siedzibę w Medycznej Szkole Policealnej nr 3 w Warszawie przy ulicy Hożej 88.
W etapie okręgowym Olimpiady IV okręgu wzięły udział uczennice tylko z dwóch medycznych szkół policealnych, tj. z Chełma i Warszawy. A to dlatego, że w innych szkołach (MSP) IV okręgu nabór uczennic odbywa się co dwa lata i w bieżącym roku nie ma tam uczennic II roku Wydziału Higieny Stomatologicznej. Ze względu na zakres wiedzy objętej olimpiadą do udziału w niej wybierane są tylko uczennice II roku Higieny Stomatologicznej. Do olimpijskiego konkursu przystąpiło osiem uczennic – cztery z Medycznej Szkoły Policealnej w Chełmie (Małgorzata Wołoszczuk, Agnieszka Folta, Sylwia Tywaniuk, Aneta Wójtowicz), cztery z Medycznej Szkoły Policealnej w Warszawie (Bogusława Bujnowska, Urszula Binich, Karolina Szczepańska, Joanna Walasek).


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

2007 2 Wagner

Magdalena Szepietowska, Leopold Wagner 

 

 PL

Zaniedbania higieniczne u pacjentów z aparatami stałymi – przegląd przypadków własnych 


słowa kluczowe:

leczenie ortodontyczne, aparaty stałe, demineralizacja, próchnica, higiena jamy ustnej


streszczenie:

Demineralizacja szkliwa podczas leczenia ortodontycznego aparatami stałymi u pacjentów ze złą higieną jamy ustnej stanowi poważny problem kliniczny. Rozległym ubytkom twardych tkanek zęba umiejscowionym najczęściej przyszyjkowo towarzyszy stan zapalny tkanek przyzębia. Na powierzchni szkliwa wyróżnić można postać o charakterze białych plam lub nadżerek. Przypadki te wymagają wdrożenia leczenia zachowawczego i higieniczno-profilaktycznego wraz z ponownie przeprowadzonym instruktażem higieny jamy ustnej.


GB

 


key words:

orthodontic treatment, fixed appliances, demineralization, caries, oral hygiene


summary:

Enamel demineralization during orthodontic treatment with fixed appliance is a significant clinical problem. Extensive lesions may be found in gingival area and are followed by gingivitis. Formations of white spots or lesions on enamel surface have been observed. Those cases require continuation of restorative treatment together with new hygiene protocol.


 

 

Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska 

 

 PL


 Telefon jako narzędzie komunikacji na odległość. Część V


słowa kluczowe:

postawa pracownika, wiadomość telefoniczna


streszczenie:

Artykuł wskazuje typy użytkowników telefonów oraz wskazówki, jak profesjonalnie odbierać i przekazywać wiadomości telefoniczne.


GB

Telephone as a measurement of distant communication. Part V


key words:

workers attitude, telephone message


summary:

Article shows types of users of telephones as well as hands, how to receive professionally and to pass on telephone messages.


 

IMG 1380

Anna Spyrka 

 

 PL

Wstęp


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Drodzy Czytelnicy,

Niedoceniana dotychczas w naszym kraju praca higienistki stomatologicznej jest w nowym, współczesnym ujęciu niezwykle ważna i powinna się przyczynić do poprawy zdrowia jamy ustnej naszego społeczeństwa. Zadania nałożone na higienę dentystyczną prowadzą do powstania zawodu higienistki stomatologicznej o zupełnie innym charakterze niż dotychczas, cechującego się większą odpowiedzialnością i mającego wielką przyszłość. Nowe spojrzenie na rolę higienistki stomatologicznej w aspekcie kształcenia studentów to praca przedstawiająca opinie studentów Specjalności Higiena Dentystyczna Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego odnośnie decyzji o podjęciu i kontynuowaniu wybranego przez nich kierunku studiów i aspektów przyszłego wykonywania zawodu. Uzyskane wyniki wykazały, że oceniana grupa studentów ma pozytywny stosunek do wybranego przez siebie zawodu, niestety są i wyniki niepokojące…

Higienistka stomatologiczna wykonując zabiegi profilaktyczne w obrębie jamy ustnej powinna umieć rozpoznać zmiany na błonie śluzowej, które mogą przy nieodpowiednim postępowaniu ulec zezłośliwieniu. Artykuł Rola higienistki stomatologicznej w profilaktyce onkologicznej - stany przedrakowe w obrębie jamy ustnej przedstawia podział i wygląd najczęstszych zmian patologicznych na błonie śluzowej.

Kontynuujemy cykl dotyczący współczesnego spojrzenia na proces lakowania bruzd. Tym razem tematem pracy jest diagnostyka bruzd. Właściwa ocena stanu bruzdy ma bowiem szczególne znaczenie dla jej skutecznej profilaktyki a wczesne wykrycie ewentualnych zmian w bruździe pozwala określić dalsze postępowanie.

Złożone działania profilaktyczne, polegające m.in. na regularnym profesjonalnym usuwaniu płytki nazębnej, stosowaniu lakierów fluorkowych i preparatów chlorheksydynowych oraz udzielaniu wskazówek dietetycznych, a także motywacji i instruktażu, mogą doprowadzić w populacji do obniżenia poziomu bakterii z grupy Streptococcus mutans oraz znamiennej redukcji próchnicy zębów. W numerze znajdą Państwo odpowiedź na pytanie, jaka jest Rola chlorheksydyny w zwalczaniu Streptococcus mutans oraz zapobieganiu i leczeniu próchnicy zębów?

Demineralizacja szkliwa podczas leczenia ortodontycznego aparatami stałymi u pacjentów ze złą higieną jamy ustnej stanowi poważny problem kliniczny. Rozległym ubytkom twardych tkanek zęba umiejscowionym najczęściej przyszyjkowo towarzyszy stan zapalny tkanek przyzębia. Przypadki te wymagają wdrożenia leczenia zachowawczego i higieniczno -profilaktycznego wraz z ponownie przeprowadzonym instruktażem higieny jamy ustnej. Jest to szerokie pole do działania właśnie higienistki stomatologicznej. Dr hab. n. med. Leopold Wagner na przykładzie przeglądu przypadków własnych prezentuje Zaniedbania higieniczne u pacjentów z aparatami stałymi.

Szereg zabiegów dla uzyskania estetycznego i zdrowego ,,biało- czerwonego” uśmiechu pozostaje w gestii higienistki, z pomocą której już sam pacjent dba o uzyskanie lub podtrzymanie efektów pracy specjalisty. Kanonem pięknego uśmiechu, oznaką młodości i atrakcyjności są białe, lśniące zęby i zdrowe dziąsła. Sześć kroków do osiągnięcia tego wzoru opisano w artykule Cel: estetyka biało- czerwona.

Z życzeniami miłej lektury,

Anna Spyrka, redaktor naczelna 


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

A. Surdacka, M. Pryliński

 

 PL

Nowe spojrzenie na rolę higienistki stomatologicznej w aspekcie kształcenia studentów Higieny Dentystycznej Poznańskiego Uniwersytetu Medycznego


słowa kluczowe:

higienistka stomatologiczna, kształcenie, promocja zdrowia jamy ustnej, ogólna opieka zdrowotna, aspiracje zawodowe


streszczenie:

Zadania nałożone na higienę dentystyczną prowadzą do powstania zawodu higienistki stomatologicznej o zupełnie innym charakterze niż dotychczas, cechującego się większą odpowiedzialnością i mającego wielką przyszłość. W nowoczesnym ujęciu, podkreśla się historyczną rolę, jaką pełnić będzie higienistka stomatologiczna jako „specjalista zapobiegania chorobom jamy ustnej”.
W pracy przedstawiono opinie studentów Specjalności Higiena Dentystyczna Poznańskiego Uniwersytetu medycznego im. K. Marcinkowskiego odnośnie decyzji o podjęciu i kontynuowaniu wybranego przez nich kierunku studiów, aspektów przyszłego wykonywania zawodu i miejsca zatrudnienia. Uzyskane w anonimowych badaniach ankietowych wyniki wykazały, że oceniana grupa studentów ma pozytywny stosunek do wybranego przez siebie zawodu, wykazuje dobrą orientację, co do możliwości i perspektyw rozwoju a także zamierza zdobywać dalsze stopnie edukacji. Niepokojąca jest deklaracja większości badanych o planach poszukiwania zatrudnienia poza granicami kraju.


GB

 

Dental Hygienist in Dental Hygiene Teaching Programme at Poznań University Of Medical Sciences – A New Perspective


key words:

dental hygienist , education, oral health promotion, general health care, professional aspirations


summary:

The challenges that the field of dental hygiene faces have resulted in the need for redefining the role of a dental hygienist, thus significantly changing its character by increasing the range of responsibilities and offering new and attractive perspectives. Contemporary approach emphasizes the new role of a dental hygienist as a medical professional – a specialist in prophylaxis of stomatological and dental diseases.
This paper presents opinions of dental hygiene students at Poznań University of Medical Sciences regarding their decision to choose and pursue this field of study and various aspects of future employment and further education and training. The results obtained through anonymous questionnaires revealed students’ positive attitude to the chosen profession, good knowledge of professional development perspectives and their intention to continue study at postgraduate level. It may, however, be considered disturbing that most of the students declared their readiness to search employment abroad.


 

2007 2 Andersz

Paweł Andersz

 

 

 PL

Zastosowanie mikropiaskarki Microetcher w gabinecie stomatologicznym ze szczególnym uwzględnieniem procedur wykonywanych przez higienistki i asystentki stomatologiczne


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Coraz więcej stomatologów docenia urządzenia w gabinecie stomatologicznym wykorzystujące sprężone powietrze zmieszane ze ścierniwem. Najczęściej stosowane są piaskarki profilaktyczne. Stosuje się je głównie do usuwania osadów, pracują najczęściej używając jako ścierniwa dwuwęglan sodu zmieszanego z wodą.

Poza piaskarkami profilaktycznymi lekarz stomatolog ma też do dyspozycji piaskarki abrazyjne, służące do opracowywania ubytków. Z uwagi na znaczny koszt zakupu piaskarki abrazyjnej, wielu dentystów docenia możliwość zastosowania mikropiaskarki (Microetcher) jako prostego w montażu i uniwersalnego urządzenia do piaskowania zarówno tkanek zębów jak i uzupełnień różnymi rodzajami ścierniwa.


GB

 

Use of micro soundblaster Microetcher in the dental practice with special attention payed to procedures performed by hygienists and dental assistants


key words:

 


summary:

 


 

2007 2 Miszczuk

Marzena Bernaciak, Małgorzata Kiernicka, Agnieszka Świątkowska, Joanna Wysokińska-Miszczuk 

 

 PL

Przegląd narzędzi ręcznych i mechanicznych do skalingu nad- i poddziąsłowego na podstawie piśmiennictwa


słowa kluczowe:

kirety, skalery ultradźwiękowe magnetostrykcyjne, skalery ultradźwiękowe piezoelektryczne


streszczenie:

Skaling jest podstawowym zabiegiem higienicznym w stomatologii. Ma on ogromne znaczenie w zapobieganiu chorób przyzębia, jak również w leczeniu już istniejących.


GB

Review of hand instruments and mechanical instruments to supra- and subgingival scalling based on literature review

 


key words:

curettes, ultrasonic scalers magnetostrictive, ultrasonic scalers piezoelectrive


summary:

 


 

2007 2 Spyrka2

Anna Spyrka 

 

 PL

Jubileuszowy Krakdent


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Ponad 10 tysięcy osób odwiedziło 15. Jubileuszowe Targi Stomatologiczne Krakdent. Wśród 258 wystawców znaleźli się przedstawiciele takich krajów, jak: Anglia, Belgia, Czechy, Francja, Finlandia, Holandia, Niemcy, Pakistan, Słowacja, Szwajcaria, USA, Włochy i oczywiście Polska.
Targom towarzyszył bogaty program naukowy, organizowany we współpracy z ośrodkami naukowymi oraz stowarzyszeniami zrzeszającymi lekarzy dentystów, asystentki i higienistki stomatologiczne oraz techników dentystycznych. Podczas licznych kursów naukowych zaprezentowano najnowsze osiągnięcia naukowo-badawcze z zakresu stomatologii.


GB

 


key words:

 


summary: