Teresa Łapsa

 

 PL


Moja praca w Anglii... 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

•Moim marzeniem było od dawna pojechać do Anglii i zobaczyć jak wygląda praca higienistki i asystentki stomatologicznej. Udało mi się to zrealizować w listopadzie ubiegłego roku. Bardzo mile wspominam chwile spędzone w Anglii, zawarłam nowe znajomości oraz porównałam doświadczenia zawodowe.
Jak udało mi się wyjechać?
•Podczas jednego ze spotkań organizowanego przez firmę rekrutującą pracowników medycznych do pracy w Anglii zostawiłam swoje CV. Dobrze, czytelnie, najlepiej na komputerze lub maszynie do pisania, napisane CV to połowa sukcesu.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Anna Spyrka 

 

 PL


14. Targi Stomatologiczne KRAKDENT 2006 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

•W dniach od 2 – 4 marca, po raz 14, ale po raz pierwszy w hali przy ulicy Centralnej odbyły się Targi Stomatologiczne Krakdent.
•Jak podają organizatorzy w tym roku imprezę odwiedziło 9799 osób, które miały okazję zapoznać się z ofertą 256 wystawców i współwystawców oraz uczestniczyć w bardzo bogatym programie naukowym.
Zorganizowano liczne seminaria, sesje, kursy, warsztaty. Tematyka spotkań była różnorodna, obejmowała między innymi zagadnienia z zakresu ergonomii, implantologii, techniki dentystycznej, stomatologii estetycznej, periodontologii.
•Dla naszego wydawnictwa była to ważna impreza również ze względu na fakt, iż mieliśmy aż dwie premiery nowych tytułów. „Sztuka Implantologii” cieszyła się szczególnie dużym zainteresowaniem wśród stomatologów uczestniczących w Sesji Implantologicznej, natomiast dla pań zebranych na Sesji dla Higienistek i Asystentek przygotowano jedyne na polskim rynku czasopismo dla średniego personelu stomatologicznego „Asystentka i Higienistka Stomatologiczna”.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Anna Szymańska 

 

 PL


Syndrom wypalenia zawodowego


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Artykuł opisuje syndrom wypalenia zawodowego. Jego etapy, objawy, konsekwencje oraz sposoby radzenia sobie z problemem. Autorka stara się zwrócić uwagę na fakt, że syndrom wypalenia zawodowego bardzo często dotyczy lekarzy różnych specjalności.


GB

 


key words:

 


summary:

The following paper describes the professional burnout syndrome, its phases, symptoms, consequences and methods of dealing with this problem. The author pays attention to the fact, that the professional burnout syndrome very often concerns doctors of various specialties.


 

 

Anna Szymańska 

 

 PL


Przepisy związane z zatrudnianiem personelu medycznego


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Od kilku lat obserwujemy jak dynamicznie zmienia się sytuacja na rynku pracy usług stomatologicznych. Dotyczy to zarówno podnoszenia kwalifikacji zawodowych lekarzy, jak i średniego personelu medycznego.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska 

 

 PL

Telefon jako narzędzie komunikacji na odległość. Część I 


słowa kluczowe:

rozmowa telefoniczna, samodzielność pracownika


streszczenie:

Artykuł traktuje o tym:
- jak powinien zachowywać się pracownik rozmawiający z pacjentem przez telefon,
- jak należy się przygotować do profesjonalnego odbierania telefonów.


GB

 Phone as a long distance communication measurement. Part I


key words:

independent of worker, telephone conversation 


summary:

Article treats about this:
- how it should behave speaking worker with patient through telephone,
- as one should to prepare to professional receiving of telephones.


 

 

Anna Spyrka 

 

 PL


IDF 2006


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

•W dniach 20-22.04.2006 w Warszawie na terenach EXPO XXI odbyły się wystawa IDF’2006 oraz Międzynarodowy Kongres Naukowo-Szkoleniowy stomatologii Praktycznej, pod patronatem Ministra Zdrowia prof. Zbigniewa Religii.
•W trakcie Kongresu zostało zorganizowanych 18 sesji naukowych - po 3 sesje równoległe - o bardzo urozmaiconej tematyce - razem 72 godziny wykładów. W kongresie wzięło udział ponad 800 lekarzy stomatologów, z których większość uczestniczyła w całym Kongresie (6 wybranych sesjach).
Kongresowi towarzyszyły warsztaty praktyczne z zakresu reanimacji, stomatologii estetycznej, odbudowy na włóknach szklanych, endodoncji, zakładania koferdamu itp.
•Zorganizowany został również Kongres dla higienistek stomatologicznych, w którym wzięło udział ponad 160 osób oraz kongres techników dentystycznych, który niestety nie cieszył się zbyt dużą popularnością.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

 Jacek Iracki

 

 PL


7 dni dla zdrowia zębów i dziąseł 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Piękny uśmiech
Kiedy spotykamy osobę o pięknym, białym uśmiechu, intuicyjnie czujemy, że ma ona zdrowe zęby i dziąsła. To pierwsze skojarzenie jest często prawidłowe, bo szeroki, zdrowy uśmiech stanowi najbardziej wyraźny sygnał, że stan jamy ustnej jest bardzo dobry. Co trzeba robić, aby móc uśmiechać się częściej i pełniej?
Z jakimi problemami należy się zmierzyć?


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

 

 

 PL


Colgate i dentyści biją na alarm. Polacy zbyt rzadko wymieniają szczoteczki do zębów


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

•Badania pokazują, że Polacy zbyt rzadko wymieniają szczoteczkę do zębów. Tylko 47% z nich kupuje ten produkt co najmniej raz w roku. Średnio Polak wymienia szczoteczkę co 14 miesięcy. Dla porównania Czech zmienia ją co 8 miesięcy, Węgier co 10 miesięcy, a Słowak raz na rok. W Polsce 1% Polaków nie posiada w ogóle szczoteczki do zębów . 

•Regularna wymiana szczoteczki do zębów stanowi bardzo istotny element higieny jamy ustnej. Dentyści potwierdzają, że nowa szczoteczka znacznie lepiej usuwa bakteryjną płytkę nazębną. Szczoteczkę do zębów należy wymieniać co 2 – 3 miesiące, ponieważ na skutek używania, włosie odkształca się, przestaje być elastyczne i rozwarstwia się, co nie tylko nie zapewnia właściwego czyszczenia powierzchni zębów, ale może również ranić dziąsła. Dlatego przy pierwszych oznakach odkształcania się włosia trzeba pomyśleć o wymianie szczoteczki na nową. Należy też pamiętać, że im częściej szczotkuje się zęby, tym szybciej szczoteczka traci swoje właściwości.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Zbigniew Jóźwiak

 

 

 PL

Praca przy komputerze 


słowa kluczowe:

ergonomia, stanowisko pracy przy komputerze


streszczenie:

Artykuł zawiera podstawowe zasady ergonomii obowiązujące podczas pracy przy komputerze (wymagania konstrukcji stanowiska pracy i zasady
jego organizacji). Autor przedstawia krok po kroku sposób stworzenia poprawnego stanowiska pracy z komputerem zwracając szczególną uwagę na: oœświetlenie,
meble i wyposażenie, pozycję ciała podczas pracy.


GB

 The work at the computer


key words:

ergonomics, workplace with VDT (Video Display Terminal)


summary:

The paper specifies the basic principles to be followed when making use of the computer (details of workplace and work organisation). The author presents, step by step, the preferred procedure of creating ergonomic workplace for a computer operator, with particular reference to illumination, furniture, auxiliaries, and operator body posture. 


 

 

Maria Wierzbicka 

 

 PL

Świadomość i zachowania zdrowotne w Polsce – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

•Dowody naukowe gromadzone intensywnie w ostatnim 10-leciu doprowadziły do radykalnej zmiany podejścia do promocji zdrowia i zapobiegania chorobom zębów i jamy ustnej. Obecnie przyjmuje się,
że zdrowie jamy ustnej jest podstawowym warunkiem i elementem zdrowia ogólnego każdego człowieka oraz ważnym wykładnikiem jakości jego życia.
•Ból zębów i inne dolegliwości wpływają na to, co jemy, upośledzają wymowę, obniżają dobre samopoczucie, a zatem jakość życia. Zdaniem światowego znawcy problematyki zdrowia publicznego, profesora Sheihama, „obecnie miliony ludzi na świecie nadal cierpią z powodu bólu zębów, niskiej jakości życia i kończą je z kilkoma zaledwie zębami” (Bulletin WHO, 2005).


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

M. Szepietowska, L. Wagner 

 

 PL


Kierunki ograniczania rozwoju próchnicy zębów u pacjentów z założonymi stałymi aparatami ortodontycznymi


słowa kluczowe:

leczenie ortodontyczne, aparaty stałe, demineralizacja, próchnica zębów, profilaktyka przeciwpróchnicowa, fluor 


streszczenie:

Pacjenci z założonymi stałymi aparatami ortodontycznymi w znacznym stopniu narażeni są na demineralizację szkliwa i próchnicę zębów. Zaobserwowano u nich zwiększenie frekwencji próchnicy aż do 96%. Z problemem tym spotykamy się mimo przestrzegania przez pacjentów zaleceń dotyczących szczotkowania zębów po każdym posiłku pastą uwalniającą jony F-, oczyszczania trudnodostępnych przestrzeni przy użyciu szczoteczek międzyzębowych oraz zmniejszenia ilości spożywanych słodyczy. Należy więc stwierdzić, że ograniczenie się do starannej higieny jamy ustnej, nie jest wystarczającym środkiem w zapobieganiu demineralizacji szkliwa i rozwoju próchnicy zębów u pacjentów leczonych aparatami stałymi.


GB

 Trends of limiting the development of caries in patients with fixed appliances


key words:

orthodontic treatment, fixed appliances, demineralization, caries, prophylaxis, fluor


summary:

Enamel demineralization is an undesirable effect of orthodontic treatment with fixed appliances. Several studies have reported a significant increase in caries frequency reaching the value of 96% (19). Practitioners often encounter this problem, although patients brush their teeth properly after each meal with fluoride releasing toothpaste, use interdental brushes and reduce the quantity of carbohydrates in their diet. It becomes clear that reinforced oral hygiene is not sufficient activity to prevent enamel demineralization in patients orthodontically treated.