Danuta Kaczmarska 

 

 PL

Czy higienistki w Polsce powinny się kształcić? 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Od kilku już lat jako Polskie Towarzystwo Higienistek Stomatologicznych zabiegamy o możliwość kształcenia higienistek stomatologicznych w systemie szkoły wyższej. Bardzo ucieszyła nas informacja o powstaniu specjalności higienistka stomatologiczna na dwóch uczelniach wyższych. Było to trzy lata temu, a w roku 2005 licencjat Higieny Stomatologicznej uzyskali studenci Akademii Medycznej w Gdańsku. Obecna wiedza medyczna i techniki pracy w stomatologii wymagają jak najlepszego przygotowania i prawdopodobnie system kształcenia w szkołach policealnych nie będzie mógł już podołać potrzebom. Wydawało się, że sytuacja jest na dobrej drodze do zwiększenia liczby wykształconych higienistek na poziomie równym z innymi krajami UE. Tymczasem niestety dowiadujemy się, że AM w Gdańsku już zakończyła kształcenie na specjalności higienistka stomatologiczna. Nie znam przyczyn tej decyzji, ale szkoda tego, co zostało już osiągnięte.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Anna Szymańska

 

 

 PL

Jak efektywnie zaplanować pracę gabinetu? Wprowadzanie procedur i standaryzacji zabiegów w gabinecie stomatologicznym 


słowa kluczowe:

organizacja pracy, procedura, standard


streszczenie:

W artykule opisano zagadnienia dotyczące organizacji pracy gabinetu stomatologicznego, prowadzeania procedur i tworzenia standardów.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Skomro Piotr, Krystyna Opalko, Piotr Szumiłowicz 

 

 PL

Nowe zadania dla higienistki stomatologicznej w gabinecie? 


słowa kluczowe:

higienistka stomatologiczna, diagnodent, abrazja powietrzna, ozonoterpia, kamera wewnątrzustna


streszczenie:

Opieka stomatologiczna to działalność profilaktyczna, lecznicza i rehabilitacyjna. Aby sprostać tak szerokiemu zakresowi działania, opieką tą powinien się zajmować cały zespół stomatologiczny. W artykule przedstawiono rolę i zadania higienistki stomatologicznej we współczesnym gabinecie stomatologicznym.


GB

 New tasks for dental hygienist at dentists?


key words:

dental hygienist, diagnodent, air-abrasion, ozone therapy, intraoral camera


summary:

 


 

 

Agnieszka Bukowska-Piestrzyńska 

 

 PL

Czy wdrażać koncepcję CRM do pracy gabinetu stomatologicznego? Czyli kilka słów o konieczności nawiązywania trwałych relacji z pacjentami


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

W gospodarce wolnorynkowej świadczenie medyczne stało się „towarem”, a stomatolodzy stali się usługodawcami, których przedsiębiorstwa-gabinety, aby przetrwać muszą funkcjonować na zasadach rynkowych. Pojawia się konkurencja, gra rynkowa oraz walka o pacjenta. Gabinety stomatologiczne funkcjonując w nowych warunkach, podobnie jak inne firmy, zaczynają stosować działania z zakresu marketingu. Jest to w dużej mierze konsekwencją problemów, z jakimi borykają się zarządzający placówkami. Okazało się bowiem, że w warunkach gospodarki rynkowej, by utrzymać się na rynku nie wystarczy już oferowanie usług w odpowiednio szerokim zakresie, konieczne jest podejmowanie dodatkowych działań związanych z pozyskiwaniem, a co ważniejsze, z utrzymaniem klienta-pacjenta.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Paweł Staniszewski 

 

 PL

Jak zapobiegać niepotrzebnym kosztom i awariom unitu? Mycie i dezynfekcja stomatologicznych systemów ssących i ślinociągowych 


słowa kluczowe:

awarie unitu, układ ssący, ślinociąg, preparaty myjące i dezynfekcyjne


streszczenie:

Układ ssący i ślinociągowy współczesnego unitu składa się z wielu elementów o skomplikowanej budowie. Łatwość ich uszkodzenia zmusza do szczególnej staranności przy wyborze preparatu myjąco – dezynfekującego. Codzienne mycie i dezynfekcja układu ssaka i ślinociągu powinny być jedną z procedur obowiązujących w każdym gabinecie stomatologicznym. Poniższa praca przedstawia budowę układu ssącego, wskazuje na możliwości awarii i omawia postępowanie zapobiegawcze.


GB

 

How to prevent not needed costs and dental units damages? Cleaning and disinfection of dental suction systems


key words:

dental units damages, suction system, saliva ejector, cleaning and disinfection products


summary:

Suction and saliva ejector system in modern dental unit consists of many elements with a very complicated construction. It is very easy to damage the parts so you should choose product for cleaning and disinfection very carefully. Everyday cleaning and disinfection of surgical suction tube, thick spray mist tube and thin saliva ejector tube should be one of procedures obliged in every dental practice. This article describes the structure of dental suction system, points at potentiality of damages and discusses prevention activities.


 

 

Marek Bladowski 

 

 PL

Ergonomia pracy w stomatologii ogólnej. Wieloaspektowa ocena czynników składowych pracy w stomatologii według ergonomicznej listy kontrolnej. Część I


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Ergonomiczną Listę Kontrolną przyjęto w podstawowej wersji na II Międzynarodowym Kongresie Ergonomicznym w Dortmundzie w 1964 r. Lista składa się kilkuset ogólnych i szczegółowych pytań i dotyczy różnych rodzajów pracy.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Piotr Chmielowski 

 

 PL

Czy czyszczenie i dezynfekcja układów odpływowych unitów stomatologicznych są niezbędne? 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Rozwój technik pracy lekarza dentysty wymusił na producentach konieczność wyposażania unitów dentystycznych w coraz to nowe urządzenia o dużej niezawodności. Są to lampy polimeryzacyjne, układy wodne, ssące i niejednokrotnie układy zdublowanych urządzeń takich jak turbiny czy mikrosilniki. Coraz powszechniejsza praca na cztery ręce, wymaga stosowania wydajnych układów ssący o dużej wydajności. Są to układy stosunkowo nieskomplikowane technicznie i proste w działaniu. Ewolucja tych układów ukierunkowała ich rozwój do dwóch grup: z mokrą i suchą pompą.
Nie ma sensu rozwodzić się, które są lepsze, trwalsze itp. Ich zadaniem jest spełnianie oczekiwań lekarzy w zakresie obsługi ślinociągu i ssaka.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Beata Śnieżek, Sobiesław Śnieżek, Joanna Wysokińska-Miszczuk 

 

 PL

Nić dentystyczna – jeden z przyborów do higieny jamy ustnej


słowa kluczowe:

nitka dentystyczna, profilaktyka próchnicy, higiena jamy ustnej


streszczenie:

Praca ma na celu przedstawienie nitki dentystycznej jako podstawowego przyboru niezbędnego w profilaktyce chorób tkanek przyzębia i próchnicy zębów. Opisuje rodzaje nitek dentystycznych, sposób posługiwania się nimi, a także najczęstsze powikłania wynikające z nieprawidłowego ich użycia.


GB

Dental floss - one of the dental hygiene appliances


key words:

dental floss, caries prevention, oral hygiene 


summary:

Aim of this study is to show dental floss as an appliance necessary in prevention of caries tooths and periodontal diseases. It describes kinds and types of dental flosses, the right way of using them and also the most common complication as a result of incorrect usage.


 

 

Maria Dubielecka, Ewa Rusyan

 

 PL


Zasady stomatologicznego postępowania profilaktyczno-leczniczego u kobiet w ciąży


słowa kluczowe:

ciąża, opieka stomatologiczna, profilaktyka próchnicy, transmisja wertykalna


streszczenie:

Celem pracy było przedstawienie zmian, które można zaobserwować w jamie ustnej kobiety w ciąży oraz przedstawienie możliwości diagnostyki i leczenia pacjentek w ciąży w gabinecie stomatologicznym. Omówiono również rolę stanu zdrowia jamy ustnej matki i jej wpływ na zdrowie dziecka.


GB

Dental care of pregnant women

 


key words:

 pregnancy, dental care, caries prophylaxis, vertical transmission


summary:

The aim of this paper was to present the changes observed in pregnant womans oral cavity as well as possibilities off diagnosing and treating pregnant patients in dental practice. The role of mothers oral health and its influence on childs health was also discussed.


 

 

Agnieszka A. Pawlik 

 

 PL


Rola higienistki stomatologicznej w profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia. Część 1. Instruktaż higieny jamy ustnej 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Higiena jamy ustnej, choć wydaje się prosta, jest jednak bardzo trudna do zrealizowania.
Każdy z pacjentów, nawet tych z obfitym kamieniem i płytką nazębną żarliwie zapewnia siedząc na fotelu w gabinecie, o skrupulatności w jej przestrzeganiu. Większość z nich jednak nie pamięta czy kiedykolwiek rozmawiał z nimi ktoś o jakości wykonywanych zabiegów, konsekwencjach zaniedbań higienicznych, czy pokazał krok po kroku jak dbać o zdrowie zębów i dziąseł.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

Ewa Rusyan, Maria Dubielecka 

 

 PL

Opieka stomatologiczna u osób chorych przewlekle i niepełnosprawnych 


słowa kluczowe:

profilaktyka, leczenie, chorzy niepełnosprawni


streszczenie:

Celem pracy było przedstawienie profilaktyki i leczenia stomatologicznego pacjentów niepełnosprawnych i chorych przewlekle. Znajomość ograniczeń i specyficznych potrzeb omawianej grupy chorych jest niezbędna dla lepszego poznania zagadnienia. W pracy omówiono najbardziej powszechne jednostki chorobowe, z którymi mogą spotkać się lekarze, pielęgniarki i higienistki w swojej praktyce klinicznej.


GB

 

Dental health care for chronically ill and disabled patients


key words:

prophylaxis, treatment, disabled patients


summary:

The purpose of this article is to consider the prevention and treatment of dental problems in disabled and chronically suffering patients. A knowledge of the limitations and specific needs of this group of patients is indispensable for all the members of the dental staff. The text describes the most common examples of diseases that the doctors, nurses and hygienists are bound to face in their clinical practice.