100 3629

Anna Spyrka

 

 PL

Wstęp 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Drodzy Czytelnicy!

W większości prezentowanych w tym numerze artykułów autorzy zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo podczas pracy, użytkowania sprzętu, przygotowywania i aplikowania materiałów, przeprowadzania zabiegów…. Powszechnie wiadomo, że jedna mała chwila nieuwagi może doprowadzić do nieszczęścia. Często jednak nie jesteśmy nawet świadomi zagrożenia czy konsekwencji nieodpowiedniego postępowania.
Praca w gabinecie stomatologicznym związana jest z narażeniem na uciążliwe i szkodliwe czynniki, które stanowią potencjalne zagrożenie zdrowotne. Najczęściej dotyczą one przeciążeń układu kostno-stawowego, narażenia na zakażenia i uczulenia, niebezpieczeństwa uszkodzenia narządu wzroku i słuchu.
Ryzyko uszkodzeń narządu wzroku personelu stomatologicznego wynika głównie z konieczności pracy w pobliżu pola zabiegowego, w mikrośrodowisku aerozolu z jamy ustnej, a także z przygotowywania materiałów chemicznych o różnym pH oraz pracy z nowoczesną aparaturą medyczną. Ryzyko to zwiększyło się w ostatnich latach ze względu na powszechne używanie wiertarek turbinowych, urządzeń ultradźwiękowych, lamp halogenowych i diodowych oraz laserów. Schorzenia okulistyczne obejmują głównie urazy chemiczne, mechaniczne, termiczne, uszkodzenia wywołane czynnikami biologicznymi lub działaniem promieniowania elektromagnetycznego oraz zaburzenia akomodacji. Zagrożenia narządu wzroku w pracy zespołu stomatologicznego – to artykuł prezentujący różnego rodzaju urazy, cenne wskazówki postępowania w przypadku wystąpienia urazów oraz profilaktykę okulistyczną.
Zabieg piaskowania razem ze skalingiem i polerowaniem stanowią podstawę profesjonalnego czyszczenia zębów Procedura oczyszczania przy pomocy piaskarek jest bezpieczna pod warunkiem właściwej kwalifikacji pacjentów, przestrzegania zasad ochrony pacjentów i personelu medycznego oraz wyboru odpowiedniego do sytuacji klinicznej proszku. Jak profesjonalnie przeprowadzić zabieg piaskowania, co uwzględnić przy wyborze piaskarki i jaki proszek wybrać, na te i inne pytania znajda Państwo odpowiedź w artykule Piaskowanie zębów – nowoczesne oblicze konwencjonalnej metody terapeutycznej.
Jednym z podstawowych zadań asystentki/higienistki stomatologicznej jest ochrona pacjentów i personelu medycznego przed infekcjami. Należy zadbać przede wszystkim o prawidłową dezynfekcję wszystkich obszarów pracy oraz sterylizację narzędzi stomatologicznych. Szczególne miejsce zajmują tu narzędzia krytyczne, czyli takie, które przecinają ciągłość tkanek lub które mają kontakt z uszkodzoną tkanką i muszą być sterylne, czyli pozbawione wszystkich drobnoustrojów i ich form przetrwalnikowych. Artykuł o turbinie i kątnicy słów kilka opisuje procedury postępowania z tymi właśnie narzędziami.
Znajomość zasad postępowania określonymi preparatami obowiązuje nie tylko lekarza, ale i personel pomocniczy. Tym razem spora dawka wiedzy na temat materiałów złożonych i systemów łączących.

Życzę przyjemnej lektury!


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

profesjonalna-asystentka

Anna Spyrka

 

 PL

Profesjonalna Asystentka Stomatologiczna


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

PROFESJONALNA ASYSTENTKA STOMATOLOGICZNA – pod takim hasłem odbył się cykl szkoleń dla asystentek i higienistek stomatologicznych zorganizowany przez Firmę KOL-DENTAL. Przedsięwzięciu patronowała redakcja czasopisma „Asystentka i Higienistka Stomatologiczna”.
W sumie, we wszystkich spotkaniach, które zainaugurowano we wrześniu 2009 roku uczestniczyło kilkaset osób. Gościliśmy w uroczo położonym Pałacu Odrowążów w Chlewiskach, w Villa Verde nieopodal Zawiercia, w przepięknym, choć bardzo mroźnym Kazimierzu nad Wisłą, w Bochni, w niezmiernie urokliwej Dolinie Charlotty w Słupsku, w kompleksie Termy Medical Warmia Park w Stawigudzie, jesiennej Kudowie Zdroju oraz Łagowie.
Tematyka wykładów – choć za każdym razem zróżnicowana, oscylowała głównie wokół zasad utrzymania prawidłowej higieny, dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie, zagadnień profilaktyki i diagnostyki, higienizacji jamy ustnej, wybielania zębów.
Szkolenia cieszyły się ogromnym powodzeniem, oprócz sporej dawki wiedzy uczestnicy mogli bowiem relaksować się w SPA, a wieczorem po uroczystej kolacji wypróbować swych sił na parkiecie.
Kolejne spotkania są planowane i postaramy się o nich poinformować Państwa niezwłocznie na łamach czasopisma oraz stronie www.asmedia.com.pl


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

owrzodzenie

lek. Ewelina Lachowicz, Katedra i Klinika Okulistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Kierownik: prof. dr hab. n. med. Danuta Karczewicz 

 

 PL

Zagrożenia narządu wzroku w pracy zespołu stomatologicznego


słowa kluczowe:

asystentka, oko, stomatologia


streszczenie:

Ryzyko chorób oczu związanych z wykonywaniem pracy zawodowej w gabinecie stomatologicznym wynika z wielu czynników. Schorzenia okulistyczne dotyczą głównie urazów, infekcji, promieniowania elektromagnetycznego oraz zaburzeń czynnościowych. Zagrożenie zawodowe w ostatnich latach zwiększyło się ze względu na powszechne używanie sprzętu i aparatury specjalistycznej. Uszkodzenia układu wzrokowego związane z działalnością zawodową są uwzględnione w wykazie chorób zawodowych. Wszystkie zaburzenia wymagają konsultacji lekarza okulisty, gdyż stanowią zagrożenie dla funkcji widzenia. Profilaktyka chorób oczu obejmuje okulistyczne aspekty ergonomii pracy w gabinecie stomatologicznym.


GB

Endanger of the organ of vision in dental team work


key words:

assistant, eye, dentistry 


summary:

Risk of developing eye diseases in dental team results from many factors. Ophthalmological diseases are related to injures, infection, electromagnetic radiation or functional disturbances. Occupational hazard has increased over the last years because of the use of specialist equipment. Damage of the organ of vision associated with occupational work are classified in the list of occupational diseases. All disturbances need to be reported and examined by an ophthalmologist because they present a threat to the functioning of vision. Prophylaxis of eye diseases includes ophthalmological ergonomic aspects of work in dentist’s office.


 

dentamed

 

 

 PL


Dentamed 2010

 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Po raz dziewiąty firma Targi w Krakowie Sp. z o. o. zorganizowała w dniach 26-27 listopada 2010r. kolejną edycję targów regionalnych poświęconą stomatologii – Dolnośląskie Targi Stomatologiczne DENTAMED Wrocław 2010.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

diagnostyka-laserowa

Danuta Lietz-Kijak1, Piotr Skomro1,Edward Kijak2, Krystyna Opalko1

1Katedra i Zakład Propedeutyki i Fizykodiagnostyki Stomatologicznej PUM
w Szczecinie
2Katedra i Zakład Protetyki Stomatologicznej PUM w Szczecinie

 

 

 PL

Diagnostyka laserowa próchnicy na powierzchniach stycznych zębów aparatem DIAGNOdent Pen 


słowa kluczowe:

bezinwazyjna diagnostyka w stomatologii, fluorescencja, DIAGNOdent Pen


streszczenie:

DIAGNOdent Pen to laserowe urządzenie diagnostyczne, służące do wykrywania patologicznych zmian szkliwa i zębiny w obrębie bruzd, na powierzchniach stycznych oraz gładkich. Aparat ten wykorzystuje zjawisko fluorescencji. Cyfrowa analiza sygnału fluorescencji pozwala na ocenę stanu mineralizacji badanej powierzchni. Badanie takie jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne.


GB

Laser diagnostic caries at interproximal surfaces by device DIAGNOdent Pen


key words:

non-invasive diagnostics in dentistry, fluorescence, caries disease


summary:

Diagnodent is a laser diagnostic apparatus used for detecting dentine and enamel lesions at grooves, occlusal and interproximal surfaces. The diagnosis is based on the fluorescence phenomena. Digital analysis of fluorescence signal enables the evaluation of the mineralization degree.


 

 

mgr Danuta Kaczmarska, Prezes Polskiego Towarzystwa Higienistek Dentystycznych

 

 PL

Prezentacja aktualnych możliwości kształcenia w zawodach asystentka i higienistka oraz prognozy na kolejne lata – realizacja Procesu Bolońskiego


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Właśnie minęła kolejna -36 już rocznica opuszczenia szkoły pomaturalnej, czyli Medycznego Studium Zawodowego, pierwszego rocznika dyplomowanych higienistek stomatologicznych w Polsce. W 1992 roku natomiast, czyli 19 lat temu, szkołę we Wrocławiu opuściły pierwsze dyplomowane asystentki stomatologiczne. Kształcenie w obu tych zawodach rozpoczynało się powoli, a programy nauczania zmieniały się sporadycznie. Dzisiaj mamy zupełnie inną sytuację polityczną i społeczną czego skutkiem są zmiany na wielu poziomach naszego życia. Powstają nowe szkoły, głównie prywatne, część z nich posiada uprawnienia szkół publicznych, inne nie. Wraz ze zmianami w organizacji ochrony zdrowia, sporo zmieniło się także na rynku pracy. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej uzyskaliśmy możliwość wyjazdu za granice i legalnego podjęcia pracy w innych krajach Wspólnoty. I tu właśnie powstał problem - porównywalność kompetencji higienistek z Polski i innych krajów. 2,3 a nawet 4 letnie systemy kształcenia higienistek w innych krajach, różnią się od naszego, a jeszcze bardziej zróżnicowany jest status prawny obu zawodów, gdyż w naszym kraju wciąż nie są to zawody regulowane.
Konfrontacja programów kształcenia w obu zawodach w Polsce i innych krajach UE, założenia ujednolicenia i porównywalności wykształcenia (dyplomów) a co za tym idzie, równa dostępność do rynku pracy w całej UE, wpisują się w cele Procesu Bolońskiego.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

ryc.1-pawlik

dr n. med. Agnieszka A. Pawlik

 

 PL

Periodontologiczne stany nagłe w codziennej praktyce higienistki stomatologicznej


słowa kluczowe:

opryszczkowe zapalenie dziąseł, ropień przyzębny, wrzodziejące zapalenie dziąseł


streszczenie:

Niniejsza praca omawia stany nagłe o charakterze infekcyjnym tkanek przyzębia. Zapoznanie się z nimi wydaje się celowe, ponieważ ich rozpoznanie i leczenie niejednokrotnie sprawia kłopot. Tylko poznanie objawów, diagnostyki różnicowej i zasad leczenia pozwoli ich uniknąć.


GB

Emergency in periodontology in everyday work of the dental assistant


key words:

herpes simplex gingivostomatitis, periodontal abscess, ANUG


summary:

The emergency treatment for severe inflammation of periodontal tissue (such as abscess, ANUG, herpes simplex gingivostomatitis) causes sometimes the problems. This is usually the result of the similar signs for other cases. So the only way to assure the best possible dental care for patient is to recognise all symptoms and the treatment. This paper presents the signs and the principles for emergency in periodontology.


 

 

Marta Moch

 

 PL

O turbinie i kątnicy słów kilka 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Jednym z podstawowych zadań asystentki/higienistki stomatologicznej jest ochrona pacjentów i personelu medycznego przed infekcjami. Celem zapewnienia bezpieczeństwa pracy w gabinecie stomatologicznym powinno się dokładnie wykonywać ustalone przez gabinet procedury. Należy zadbać przede wszystkim o prawidłową dezynfekcję wszystkich obszarów pracy oraz sterylizację narzędzi stomatologicznych.


GB

 

A few words about the turbine and dental engine


key words:

 


summary:

One of the main tasks of an assistant/dental hygienist is to protect patients and medical personnel from infection. In order to ensure safety at a dentist's office, they should carefully follow the procedures accepted in the office. Care should be taken especially to perform proper disinfection of all work areas and sterilisation of dental instruments.


 

ganowicz

dr n. med. Ewa Ganowicz, lek. stom. Michał Ganowicz 

 

 PL

Piaskowanie zębów – nowoczesne oblicze konwencjonalnej metody terapeutycznej


słowa kluczowe:

piaskowanie, profilaktyka, choroby przyzębia, przebarwienia


streszczenie:

Zabieg piaskowania jest stosowany w profilaktyce próchnicy zębów i chorób przyzębia. W trakcie zabiegu za pomocą mieszaniny proszku, wody i powietrza usuwa się powierzchowne przebarwienia twardych tkanek zębów oraz płytkę bakteryjną. Piaskowanie może być uzupełnieniem skalingu zębów. Do oczyszczania zębów stosuje się proszki na bazie wodorowęglanu sodu, glicyny, węglanu wapnia lub trójtlenku glinu. Powyższe proszki różnią się abrazyjnością, z czego wynikają odmienne ograniczenia dla każdego z tych preparatów. Aby zabieg piaskowania był bezpieczny, należy przestrzegać zasad przygotowania sprzętu, odpowiedniej ochrony pacjenta i personelu stomatologicznego.


GB

Air polishing – up-to-date status of the conventional treatment method


key words:

air-polishing, prophylaxis, periodontal diseases, discolorations


summary:

Air-polishing is a therapeutic method utilised in caries and periodontitis prophylaxis. The powder-water-air stream is applied on tooth surface, aiming to remove discolorations and bacterial plaque. Air-polishing may be used as an adjunct to scaling. Currently utilised powders are based on sodium bicarbonate, glycine, calcium carbonate or aluminum oxide. Their abrasiveness differs depending on chemical composition, thus determining specific limitations of each of them. Proper instrument maintenance and both patient and dental team protection are prerequisites for safe therapy.


 

aluchna-2

lek. stom. Marcin Aluchna, praktyka prywatna 

 

 PL

Materiały złożone i systemy łączące w codziennej praktyce


słowa kluczowe:

materiały złożone, systemy łączące, systemy samotrawiące, adhezja


streszczenie:

Leczenie stomatologiczne chorób twardych tkanek zębów obejmuje eliminację przyczyn ich powstawania, zatrzymanie degradacji tkanek i prawidłowe ich odtworzenie z przywróceniem funkcji. I tak, w przypadku ubytków pochodzenia niepróchnicowego, staramy się odkryć przyczynę ich powstawania, a ubytki próchnicowe opracowujemy, wprowadzamy intensywne zabiegi profilaktyczne i ewentualne korekty dietetyczne. Trwałe odtworzenie utraconych tkanek twardych zęba nie zawsze jest zabiegiem pierwszoplanowym. Niejednokrotnie odraczamy takie postępowanie biorąc pod uwagę inne, istotne dla zdrowia i powodzenia terapii czynniki.


GB

Composite materials and adhesive Systems in daily practice


key words:

composite materials, adhesive systems, self-etch Systems, adhesion


summary:

Dental treatment of hard tissue diseases involves the elimination of causes, suppression of tissue degradation and correct restoration of tissues, including the restoration of their function. Therefore, in the case of non-carietic defects, we try to discover the cause of their formation; in the case of carietic cavities, we develop and introduce intensive preventive procedures and possibly some dietary adjustments. Permanent reconstruction of dental hard tissue is not always the primary procedure. We often postpone such action, taking into account other factors relevant to health and therapeutic success.


  POBIERZ WERSJĘ ELEKTRONICZNĄ CAŁEGO NUMERU  
 

Wstęp

Anna Spyrka

3
 

PROFILAKTYKA

 
 basket put

Piaskowanie zębów – nowoczesne oblicze konwencjonalnej metody terapeutycznej

Air polishing – up-to-date status of the conventional treatment method

Ewa Ganowicz, Michał Ganowicz

6

 

KARIOLOGIA

 

basket put

Diagnostyka laserowa próchnicy na powierzchniach stycznych zębów aparatem DIAGNOdent Pen

Laser diagnostic caries at interproximal surfaces by device DIAGNOdent Pen

Danuta Lietz-Kijak, Piotr Skomro,Edward Kijak, Krystyna Opalko

13

 

PERIODONTOLOGIA

 

 basket put

Periodontologiczne stany nagłe w codziennej praktyce higienistki stomatologicznej

Emergency in periodontology in everyday work of the dental assistant

Agnieszka A. Pawlik

17

 

BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY

 
basket put

Zagrożenia narządu wzroku w pracy zespołu stomatologicznego

Endanger of the organ of vision in dental team work

Ewelina Lachowicz

 22

 

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

 
basket put

Materiały złożone i systemy łączące w codziennej praktyce

Composite materials and adhesive Systems in daily practice

Marcin Aluchna

29

 

GABINET

 
basket put

O turbinie i kątnicy słów kilka

A few words about the turbine and dental engine

Marta Moch

34

 

WAŻNE SPRAWY

 
basket put

Prezentacja aktualnych możliwości kształcenia w zawodach asystentka i higienistka

oraz prognozy na kolejne lata – realizacja Procesu Bolońskiego

Danuta Kaczmarska

 36

  WYDARZENIA  
basket put 

Dolnośląskie Targi Stomatologiczne DENTAMED Wrocław 2010

 37

basket put

Profesjonalna Asystentka Stomatologiczna

38