Magdalena Szumska

 

 PL

Zasady dobrej pracy w gabinecie - 9 Zasad Budowania Zaangażowania wg Magdaleny Szumskiej 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Każda asystentka, która choć na krótkich parę minut zostaje z pacjentem sama w gabinecie, miewa wątpliwości czy właściwie się wtedy zachowuje. Dylematy bywają różne: uśmiechać się? A jeśli tak, to jak długo – i czy to zostanie właściwie odebrane? Mówić do pacjenta? Ale konkretnie – o czym? I jak długo? Czy tej rozmowy to nie powinien prowadzić jednak dentysta? Co tu dużo mówić: trudna jest sytuacja, kiedy pacjent siedzi już na fotelu (albo przy biurku), jest gotowy do pracy, a dentysta jeszcze nie przychodzi. Co wtedy asystentka zwykle robi? Na pewno wymyśla sposób, jak przeżyć te chwile do przyjścia lekarza. A ponieważ wielu dentystów nie mówi asystentce, co dokładnie w takich sytuacjach powinna zrobić – zwykle rzuca tylko coś w stylu „Proszę poprosić pacjenta do gabinetu i go przygotować, ja za chwilę będę” - asystentka tak naprawdę nie wie, co oprócz kilku podstawowych czynności przygotowawczych może jeszcze wykonać. Po chwili jest już wszystko przygotowane, jest on-pacjent i ona-asystentka, i… cisza wokół. Nie ma lekarza. On-pacjent patrzy na nią. Ona-asystentka stara się nie patrzeć na niego zbyt długo, krótko się uśmiecha.


GB

 


key words:

 


summary:

 


 

 

dr n. ekon. Magdalena Szumska

 

 PL

Jakich potrzebuję atrybutów? Doskonała praca z pacjentem. Psychologia polsko-angielska w recepcji gabinetu 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

1. Udzielaj pozytywnej informacji zwrotnej. Dawanie pacjentowi solidnej, konstruktywnej informacji zwrotnej może być super wartościową częścią efektywnej komunikacji.
2. Twoja umiejętność słuchania powinna być dodatnia (efektywna). Więcej na ten temat w poprzednim artykule w poprzednim numerze.
3. Używaj empatii. Empatia oznacza zdolność do wyobrażenia sobie i doświadczenia uczuć innych. Używasz empatii wtedy, kiedy możesz sobie wyobrazić i doświadczyć tego, co czuje pacjent.
4. Bądź wiarygodna. Nie musisz być ekspertem, ale musisz być osobą wiarygodną.
5. Zaufanie pacjenta. Praca asystentki opiera się na pomaganiu pacjentom. To również wymaga, by pacjenci mogli zaufać asystentce podczas procesu świadczenia usługi dentystycznej.
6. Cierpliwość. Pacjenci myślą i zachowują się z różną prędkością (myślą i reagują w różnym tempie). Musisz być cierpliwa by zostać zrozumiana lub po prostu po to, by pacjent mógł się uspokoić, wyciszyć. Cierpliwy pacjent jest najlepszym pacjentem, nieprawdaż?
7. Miej poczucie humoru i uśmiechaj się. Twój pacjent będzie bardziej zadowolony, kiedy Ty się uśmiechasz i kiedy on sam się uśmiecha.
8. Uprzejmość (grzeczność). Jest to jedna z najważniejszych ludzkich wartości, szczególnie podczas realizacji usługi (a gabinet dentystyczny jest miejscem, w którym realizuje się usługi).

 


GB

What attributes do i need? Excellent work with patient. Psychology in dentist reception – polish-english


key words:

 


summary:

 


 

5

dr n. farm. Ewa Sawicka, prof. dr hab. farm. Anna Długosz
Katedra i Zakład Toksykologii Akademii Medycznej we Wrocławiu im. Piastów Śląskich

 

 

 PL

KoenzymuQ10 i jego rola w leczeniu chorób przyzębia 


słowa kluczowe:

koenzymQ10, antyoksydant, choroby przyzębia, suplementacja


streszczenie:

Koenzym Q10 należy do związków naturalnie występujących w organizmach zwierząt, a także u człowieka. Jako składnik mitochondrialnego łańcucha oddechowego aktywnie uczestniczy w podstawowym dla życia procesie, czyli w produkcji energii w postaci ATP. Niezależnie od tego jest jednym z ważniejszych antyoksydantów liofilowych, który zapobiega generacji wolnych rodników tlenowych. W wielu stanach chorobowych (m.in. w kardiomiopatii, miażdżycy, chorobach neurodegeneracyjnych, nowotworach), których rozwój jest związany z nasiloną generacją reaktywnych form tlenu, dochodzi do obniżenia stężenia koenzymu Q10. Postępowanie terapeutyczne polega w takich przypadkach  na suplementacji koenzymu Q10 w postaci preparatów farmaceutycznych. W badaniach klinicznych wykazano, że obniżenie poziomu koenzymuQ10 prowadzi do zmian chorobowych tkanki przyzębia, która do prawidłowego funkcjonowania wymaga dużej ilości energii. Zauważono obniżenie jego stężenia w bioptatach pobranych z dziąseł u 60-95% pacjentów z chorobami przyzębia. W stomatologii stosuje się uzupełnienie koenzymu Q10 w postaci tabletek do ssania, past do zębów i żeli.


GB

CoenzymeQ10  and its role in periodontal diseases treatment


key words:

coenzymeQ10, antioxidant, periodontal diseases, supplementation


summary:

Coenzyme Q10 is a naturally occurring compound in animals and humans. As a component of the mitochondrial respiratory chain actively participates in the fundamental processes of life – production energy in the form of energetic compounds (ATP). Whether it is one of the major lipophylic antioxidant that prevents the generation of oxygen free radicals. In many diseases (including cardiomyopathy, atherosclerosis, neurodegenerative disorders, cancer), which development is associated with increased reactive oxygen species generation, the decreased level of coenzyme Q10 is observed. The therapeutic procedure in such cases is the supplementation of coenzyme Q10 in the form of pharmaceuticals. Clinical studies have shown that lowering the level of coenzyme Q10 leads to damages of periodontal tissue, which for the proper functioning requires a large amount of energy. The reduction in CoQ10 concentration in biopsies taken from the gum in 60-95% of patients with periodontal diseases was noted. In dentistry the CoQ10 supplementation is used in the form of lozenges, toothpaste and gels.


 

9

dr n. hum. Milena Wawrzyniak Kostrowicka, szkoleniowiec, nauczyciel akademicki, trener kompetencji społecznych 

 

 PL

Zasady skutecznej odmowy w komunikacji z pacjentem 


słowa kluczowe:

komunikacja z klientem w sytuacji trudnej


streszczenie:

Sposób funkcjonowania człowieka, a tym samym formy nawiązywania z nim kontaktu, w dużej mierze zależą od przekonania osoby mówiącej o skuteczność i sensie jej wypowiedzi. Często sporych kłopotów nastręcza odmowa prośbie klienta w taki sposób, by on nie poczuł się urażony, a odmawiający nie pozostał z poczuciem winy. Ważna w tym miejscu jest znajomość podstawowych technik, które ułatwią odmowę, nie pozostawiając klienta z odczuciem krzywdy.


GB

Principles of effective refusal in the communication with the patient


key words:

communication with the client in a difficult situation


summary:

The way of somebody's functioning thus the forms of establishing contact with another person, depends greatly on the interlocutor's beliefs about efficiancy and sense of expression. Considerable problems are often caused by the way of refusal of client's request, which would not make him/her offended, while at the same time, the one who is refusing would not feel guilty. In such case, the knowledge of some basic technics is an imprortant factor, which may facilitate the refusal without leaving the client with a sense of injustice.

 


 

 

lek. dent. Katarzyna Kryspin, właścicielka Klinik Dentystycznych Kryspin-Dent 

 

 PL

Jak zachęcić i motywować małych pacjentów do regularnej higieny jamy ustnej i wizyt u stomatologa? Część II – młodsze i średnie dzieci szkolne (7-12 lat)


słowa kluczowe:

akcje prozdrowotne, dzieci, edukacja, motywacja, pedodoncja, rodzice, stomatologia dziecięca, wizyty adaptacyjne, zabiegi profilaktyczne dzieci


streszczenie:

Higienistka w gabinecie dentystycznym to osoba dobrze kojarząca się dziecku. Wizyty u niej powinny należeć do przyjemnych a dziecko czuć się podczas nich swobodnie. Poprzez zabawę higienistka stara się edukować zarówno dzieci, jak i rodziców oraz motywować ich do dbania o własne zęby.


GB

 

How to encourage and motivate young patients to maintain oral hygiene and pay regular visits to the dentist? Part II – the youngest and the slightly older school children (aged 7-12)

 


key words:

 

health-promoting actions, children, education, motivation, paedodontics, parents, paediatric dentistry, adaptive appointments, preventive procedures children

 


summary:

To a child a dental hygienist is a person associated with something pleasant. Appointments should be pleasant for the child who should feel comfortable during visits. Through play a hygienist strives to educate both children and their parents and motivate them to take care of their teeth.


 

8

Marta Moch, mgr biologii, dypl. hig. stom.

 

 PL

Półautomatyczne i zautomatyzowane metody mycia i dezynfekcji narzędzi 


słowa kluczowe:

dezynfekcja manualna, myjka ultradźwiękowa, myjnia dezynfektor, termodezynfektor


streszczenie:

Tzw. łańcuch higieny, czyli przygotowanie narzędzi do ponownego bezpiecznego ich użycia, obejmuje dezynfekcję, mycie, czyszczenie, kontrolę wzrokową, suszenie, pakowanie oraz sterylizację. Manualne metody dezynfekcji narzędzi, które często stosuje się w gabinetach stomatologicznych nie gwarantują powtarzalności i poprawnych rezultatów, a kontakt z ostrymi krawędziami jest realnym zagrożeniem dla personelu medycznego. Należy dążyć do dokładności, powtarzalności wszystkich etapów postępowania oraz walidacji i dokumentacji prawidłowo przeprowadzonych procedur. 


GB

 


Semi-automated and automated methods for instruments cleaning and disinfecting

 


key words:

manual disinfection, ultrasonic washer, washer-disinfector, thermodisinfector


summary:

The so-called. chain hygiene, or preparation of istruments for safely re-use them includes disinfection, washing, cleaning, visual control, drying, packaging and sterilization. Manual methods for disinfecting instrumets, which are often used in dental clinics do not provide repeatability and corrects results, and contact with sharp edges is a real threat for medical staff. Should aim for accuracy, repeatability all stages of the proceedings and validation and documentation of correctly performed the procedures.


 

3

dr n. med. Agnieszka A. Pawlik

 

 PL

Dieta a jama ustna osób w podeszłym wieku 


słowa kluczowe:

pacjenci w podeszłym wieku, wyżywienie, jama ustna


streszczenie:

Prawidłowa dieta ważna jest nie tylko dla rozwoju układu stomatognatycznego, ale ma także znaczenie i w wieku podeszłym. Wywiera wpływ na zdrowie jamy ustnej tak samo, jak i na zdrowie całego organizmu starszej osoby. Z tej też przyczyny zespół gabinetu stomatologicznego może odgrywać znaczącą rolę we właściwym odżywianiu pacjentów geriatrycznych. Niniejszy tekst przedstawia związek diety z jamą ustną, wpływ tej ostatniej na sposób odżywiania oraz podstawy żywienia u osób starszych.


GB

Nutrition and oral health in the elderly


key words:

elderly patients, nutrition, oral health


summary:

A good diet is not only necessary for development of the masticatory system, it also keeps this system functioning properly, in the elderly too. The important is, that the nutrition influences the oral as well, as systemic health in the geriatric generation. So the dentists and hygienists have to pay attention to their patient`s nutritional status. This paper presents the impact of the diet to oral diseases, the oral health status in nutrition and the basic nutritional knowledge in elderly people.


 

7

Mateusz Jurczyk, HCS Europe 

 

 PL

 


Właściwa higiena rąk jako kluczowa metoda ograniczania zakażeń w stomatologii. Część I

 


słowa kluczowe:

chirurgiczna dezynfekcja rąk, flora bakteryjna skóry rąk, higiena rąk, higieniczna dezynfekcja rąk, higieniczne mycie rąk, Lister, metody zapobiegania przenoszeniu patogenów, rękawice jednorazowe, Sammelweis, socjalne mycie rąk, wirusy krwiopochodne


streszczenie:

Rozpoczynamy cykl artykułów, którego celem będzie przybliżenie tematyki związanej z higieną rąk. W niniejszym artykule przedstawimy Państwu rozwój i zmianę podejścia do higieny rąk na przestrzeni lat, odpowiemy na pytanie, jakie zagrożenie stanowią patogeny i w jakim stopniu higiena rąk może być narzędziem ograniczającym ryzyko zakażenia dla personelu i pacjenta. Następnie zdefiniowane zostaną podstawowe pojęcia takie jak używanie rękawic, mycie i dezynfekcja rąk wraz z wymienieniem podstawowych czynników mających wpływ na efektywne ich wykorzystanie.
W kolejnych artykułach w cyklu przedstawimy przegląd typów produktów do mycia i dezynfekcji rąk dostępnych na rynku, wskażemy najczęściej popełniane błędy popełniane podczas mycia, dezynfekcji i używania rękawic, odpowiemy na pytanie, w jaki sposób wybrać odpowiedni poziom ochrony i czym kierować się przy wyborze produktów do higieny rąk oraz przedstawimy najnowsze trendy w dziedzinie higieny rąk.


GB

Proper hand hygiene as a key way to reduce infections in dentistry. Part I


key words:

 

surgical hand disinfection, bacterial flora on hands, hand hygiene, hygienic hand washing, hygienic hand disinfection, Lister, methods of prevention of pathogen transmission, protective gloves, Sammelweis, social hand washing, bloodborne viruses


summary:

We are starting a series of articles aimed at issues related to hand hygiene. This article presents the development and changes in the approach to hand hygiene over the years, addresses the threats posed by pathogens and describes hand hygiene as a tool to limit the risk of infection to staff and patients. Basic concepts, such as the use of gloves, washing and disinfecting hands, fundamental factors affecting efficient use of gloves, are defined in the series.
Subsequent articles: present an overview of the types of products available on the market intended for washing and disinfecting hands; point to common errors made while cleaning, disinfecting and using gloves; tell you how to select the appropriate level of protection and how to choose products for hand hygiene. The articles also present the latest trends in hand hygiene.


 

2

Peter T. Pontsa, RDT

 

 PL

Ocena kliniczna czyszczenia protez 


słowa kluczowe:

 


streszczenie:

Wzrost starzejącej się populacji doprowadził do tego, że liczba osób starszych wymagających protez rośnie. Obecnie bezzębie szacuje się na poziomie 7-69% dorosłej populacji świata. W USA częstość występowania bezzębia stale się zmniejsza, ale gwałtowny wzrost liczby ludności w połączeniu z obecnymi warunkami ekonomicznymi sugerują, że poziomy bezzębia i zastosowania konwencjonalnych protez będą takie same jak obecnie lub wyższe.


GB

A Clinical Evaluation of Cleaning Dentures 


key words:

 


summary:

Growth in the aging population has resulted in an increasing number of older persons requiring dentures. The current rates of edentulism have been estimated to be between 7% and 69% of the adult population internationally. In the U.S. while the incidence of edentulism continues to decline, rapid population growth coupled with current economic conditions suggest that edentulism and conventional denture use will continue at current or higher numbers.


 

6

lek. dent. Katarzyna Kryspin, właścicielka Klinik Dentystycznych Kryspin-Dent

 

 PL


 Rola asystentki w gabinecie protetycznym – korony i mosty 


słowa kluczowe:

asystentka, błędy w asystowaniu, brak zęba, korony pełnoceramiczne, mosty porcelanowe, protetyka, szkolenia dentystyczne, uzupełnienia protetyczne, wyciski dentystyczne, zabiegi dentystyczne


streszczenie:

Zabiegi protetyczne, wbrew powszechnej opinii, wymagają od asystentki pełnego zaangażowania. Współczesna protetyka jest dla asystentki zarazem wyzwaniem, jak i źródłem satysfakcji. Znajomość zasad współpracy asystentki z lekarzem protetykiem ułatwi stworzenie zgranego zespołu. Niniejszy artykuł zawiera szczegółowy opis etapów wykonywania koron i mostów porcelanowych.


GB

The role of a dental assistant in a prosthetics office – porcelain crowns and bridges 


key words:

assistant, assistant’s errors, tooth loss, full porcelain crowns, porcelain bridges, prosthetics, dental training, prosthetic restorations, dental impressions, dental procedures

 


summary:

Prosthetic procedures, contrary to popular belief, require the engagement of a dental assistant for whom modern prosthetics is both a challenge and a source of satisfaction. Knowledge of the principles of cooperation between the physician and the assistant will make the formation of a harmonious professional team easier. This article contains a detailed description of the stages in the making of porcelain crowns and bridges.


 

1

dr n. med. Agnieszka A. Pawlik 

 

 PL

Zmiany w jamie ustnej u osób w podeszłym wieku 


słowa kluczowe:

błona śluzowa jamy ustnej, geriatryczny pacjent, zęby


streszczenie:

Demograficzne starzenie się uprzemysłowionych społeczeństw jest faktem. Dlatego też wiedza na temat zmian w obrębie jamy ustnej, związanych z upływem czasu wydaje się coraz ważniejsza. Niniejsza praca przedstawia te zmiany.


GB

Changes in the oral cavity characteristic of geriatric patients 


key words:

oral mucosa, geriatric paitient, teeth


summary:

The demografic aging in the industrial nations increases. Therefore, the knowledge of changes inside the oral cavity due to aging are becoming more important. This paper gives the informations about changes in the oral cavity of the elderly patients.