STOWARZYSZENIE POLSKICH HIGIENISTEK STOMATOLOGICZNYCH
ASYST HIG STOMATOL

Tom/Volume 11; Numer/Number 1 (41), 2016: 56

E-ISSN 2392-1854     ISSN 1895-6920     ID ART. 2016/1/56

Pełna wersja artykułu

Danuta Kaczmarska

 

 PL

Czy politycy z nowego rozdania dadzą nam szansę na poprawę funkcjonowania zawodu higienistki stomatologicznej
w kolejnych latach? Ogólnopolska Olimpiada dla Higienistek Stomatologicznych


słowa kluczowe:

  


streszczenie:

Dużo się ostatnio słyszy o polityce rządu i zamierzeniach ministra zdrowia na rzecz poprawy stanu zdrowia dzieci, a szczególnie o zorganizowaniu opieki stomatologicznej dla najmłodszych w przedszkolach i szkołach. Zaniedbania w tej działalności stale się pogłębiają i nie ma pomysłu jak temu skutecznie przeciwdziałać. Obserwujemy oddolne działania samorządów dostrzegających ten problem, jak i obserwujemy działania samorządowe, organizacji pozarządowych oraz pojedynczych świadczeniodawców w kierunku poprawy opieki zdrowotnej w sektorze opieki stomatologicznej. Polega to głównie na sfinansowaniu budowy gabinetów szkolnych i opłaceniu lekarzy i higienistek. Jest to, jak widać, trudne w kraju, w którym system opiera się na 95% gabinetów dentystycznych prywatnych, z czego tylko około 30% posiada kontrakt z ubogim koszykiem świadczeń, na który NFZ przeznacza ok. 43-47 złotych rocznie na pacjenta. Profilaktyka stomatologiczna ciągle nie jest dobrze wyceniana.

Mamy obecnie przyjętą ustawę o zdrowiu publicznym (Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym) a w niej NPZ na kolejne 5 lat, 2016-2020, która powinna tworzyć ramy systemowej opieki nad populacją (również do realizacji stomatologicznych celów), wskazywać główne problemy - cele zdrowotne, środki i realizatorów działań naprawczych .

Według opinii większości środowiska stomatologicznego, już od dawna konieczne jest powstanie ośrodka „sterującego” np: departamentu ds. stomatologii, który przejąłby organizację i nadzór nad sektorem stomatologicznym. Dzisiaj nieliczne zadania z zakresu stomatologii wykonuje Departament Matki i Dziecka, jednak nie dość skutecznie jak widać, aby wskaźniki odnośnie występowania chorób jamy ustnej (próchnicy, chorób przyzębia, wad rozwojowych), szczególnie u dzieci i młodzieży, były zadowalające i nie generowały większych kosztów w innych sektorach ochrony zdrowia. Departament dedykowany stomatologii powinien obejmować również dorosłych, wzmocnić rolę ministerstwa w odbudowie opieki stomatologicznej nad wszystkimi obywatelami, te działania powinny dotyczyć całej populacji, być systematyczne, adekwatne do potrzeb leczniczych i odbywać się systemowo z nadzorem Ministerstwa Zdrowia.

Na całym świecie szerokie działania z zakresu zdrowia publicznego, czyli zmiany zachowań społeczeństwa w stylu życia, generowanie wiedzy na temat fluoru, upowszechnianie zaleceń naukowców, konsultantów i uczelni medycznych dla edukacji społeczeństwa, samorządów lokalnych i administracji rządowej w zakresie systemowych rozwiązań dla opieki stomatologicznej podejmuje się poza gabinetami stomatologicznymi. Przypomnijmy, opieka ta powinna być prowadzona przez zespoły stomatologiczne (zalecenia WHO), w skład których wchodzą lekarze dentyści (jest ich dzisiaj w naszym kraju ok. 38 tysięcy), od 40 lat kształcone higienistki stomatologiczne (ok. 10 tys.) (dyplomowane i licencjonowane, często z tytułem mgr zdrowia publicznego) oraz dyplomowane asystentki stomatologiczne (ok. 8-9 tys.). Każda z tych grup zawodowych jest przygotowywana do sprawowania opieki profilaktycznej w określonym zakresie nad pacjentami w każdym wieku. W krajach daleko lepiej zorganizowanych i skuteczniejszych pod względem zapobiegania chorobom jamy ustnej, zakres działania poza gabinetami jest powszechnie znany, w USA kształci się wyspecjalizowane kadry w zakresie stomatologicznego zdrowia publicznego.

OBSZAR DZIAŁANIA ZDROWIA PUBLICZNEGO Z ZAKRESU STOMATOLOGII

1. Dostęp do opieki profilaktyczno – leczniczej - organizacja w szkołach opieki i uaktywnienie społeczności lekarzy dentystów, aby wzmocnić opiekę profilaktyczno-leczniczą nad grupami wysokiego ryzyka (w Polsce mamy tradycję pracy z higienistkami oraz liczną grupę z wysoką frekwencją próchnicy w każdym przedziale wiekowym).

2. Zapobieganie powszechne na terenie szkół - profilaktyka i wczesna interwencja, w tym badania przesiewowe i stosowanie lakierów fluorowych i laków szczelinowych (tutaj lekarz może działania opierać na higienistkach dyplomowanych i licencjonowanych, ponieważ mają umiejętności badania oraz wykonywania zabiegów lakierowania i lakowania, i ograniczyć się do zlecenia i kontroli tych czynności).

3. Szeroki dostęp społeczeństwa do edukacji zdrowotnej - edukacja w zakresie zdrowia jamy ustnej dzieci, rodziców, a zwłaszcza kobiet w ciąży na temat zapobiegania próchnicy i chorób przyzębia. Wyrabianie nawyków stosowania past fluorowych, edukowanie na temat szkodliwości palenia tytoniu i prowadzenie kampanii „Pijcie wodę” najlepiej z fluorem.

 

Z już ogłoszonych przez ministra zdrowia tematów do realizacji zasugerowanych przez NRL może nas zaciekawić:

1. zmniejszenie limitu przyjęć na kierunek lekarsko-dentystyczny;

2. zwiększenie wynagrodzenia za świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży finansowane ze środków publicznych;

3. przywrócenie kształcenia w zawodzie asystentki stomatologicznej;
Czy te postulaty będą szybko realizowane zobaczymy obserwując kolejne decyzje.

Kontynuacja Olimpiady

Ruszyła kolejna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady dla Higienistek Stomatologicznych. Pierwsza edycja Olimpiady cieszyła się dużym zainteresowaniem i bardzo pozytywnymi komentarzami, dlatego Komitet Naukowy oraz Komitet Organizacyjny Olimpiady podjęły decyzję o organizacji kolejnej edycji. Wydarzenie kierowane jest do słuchaczy szkół medycznych policealnych, na kierunku dyplomowana higienistka stomatologiczna. Celem Olimpiady jest możliwość pogłębienia wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz pełniejsze przygotowanie do Państwowego Egzaminu Zawodowego. II Ogólnopolska Olimpiada dla Higienistek Stomatologicznych uzyskała patronat honorowy Ministra Edukacji Narodowej. Jak poprzednio, wydarzenie ma charakter etapowy.

Do II edycji zgłosiło się 217 uczestników, II etap Olimpiady odbędzie się 4 marca, 2016 i również będzie miał formę testu teoretycznego on-line. III etap, finałowy, odbędzie się w dniach 9-10 kwietnia, 2016, w Łodzi

Gratulacje dla słuchaczy którzy przeszli do dalszych etapów. 


GB

 


key words:


summary:

 


 

PRACA POGLĄDOWA
ASYST HIG STOMATOL

Tom/Volume 11; Numer/Number 1 (41), 2016: 52-55

E-ISSN 2392-1854     ISSN 1895-6920     ID ART. 2016/1/52

Pełna wersja artykułu

Ewa Doros1,A,B,C,D,E,F

1 certyfikowany coach EPC i trener biznesu

Authors’ Contribution: A - Study Design, B - Data Collection, C - Statistical Analysis, D - Data Interpretation, E - Manuscript Preparation, F - Literature Search, G - Funds Collection
Received: 14.12.2015. Accepted: 10.01.2016. Published: 10.02.2016
Prawa autorskie przeniesione na Wydawnictwo AS MEDIA

 

 PL

Profesjonalna recepcja stomatologiczna. Część III


słowa kluczowe:

komunikacja z pacjentem, mowa niewerbalna, mowa werbalna, recepcjonistka, trudny pacjent


streszczenie:

W dzisiejszych czasach gabinety stomatologiczne inwestują w odpowiedni dobór pracowników recepcji. Osoba pracująca na stanowisku recepcjonistki stomatologicznej jest odpowiedzialna nie tylko za umawianie pacjentów na wizyty, ale także za budowanie wizerunku praktyki i relacji z pacjentami. Prawidłowe komunikowanie się odgrywa przy tym bardzo znaczącą rolę. Artykuł przedstawia wybrane zagadnienia dotyczące komunikacji recepcji z pacjentem.


GB

 Professional dental reception desk. Part III


key words:

communication with patient, nonverbal language, verbal language, receptionist, difficult patient


summary:

Nowadays, dental offices invest in proper choice of reception workers. The person working at dental reception desk is responsible not only for scheduling but also building the image of the practice and establishing the rapport with patients. Proper communication plays a very signigicant role here. This paper presents the selected problems of dental front desk communication with patients.


 

PRACA POGLĄDOWA
ASYST HIG STOMATOL

Tom/Volume 11; Numer/Number 1 (41), 2016: 25-29

E-ISSN 2392-1854     ISSN 1895-6920     ID ART. 2016/1/25

Pełna wersja artykułu

Anna Seget-Bieniasz1,E,F, Natalia Szeląg1,A,B

1 Śmigiel Implant Master Clinic

Authors’ Contribution: A - Study Design, B - Data Collection, C - Statistical Analysis, D - Data Interpretation, E - Manuscript Preparation, F - Literature Search, G - Funds Collection
Received: 26.01.2016. Accepted: 05.02.2016. Published: 10.02.2016
Prawa autorskie przeniesione na Wydawnictwo AS MEDIA

 

 PL

Cechy past polerskich i sposób ich stosowania na przykładzie past Prophy CCS i Prophy PRO firmy Directa


słowa kluczowe:

abrazja, pasty polerskie, polerowanie  


streszczenie:

Polerowanie jest powszechną procedurą, stosowaną jako część zabiegów profilaktycznych. Niestety jego nieumiejętne przeprowadzenie może spowodować uszkodzenie struktury szkliwa. To wiąże się z nadmiernym odkładaniem płytki bakteryjnej i zewnątrzpochodnych przebarwień. W pracy przedstawiono podstawowe cechy past polerskich oraz zasady ich stosowania na przykładzie past Prophy CCS i Prophy PRO firmy Directa.


GB

The basic characteristics of prophy paste and rules for their application as an example pastes Prophy CCS and Prophy PRO


key words:

abrasion prophy paste, polishing


summary:

Polishing traditionally has been associated with the prophylaxis procedure in most dental practices. Unfortunately, the incompetent use of polishing procedure, can cause wearing of the superficial tooth structure. This would lead to more accumulation of dental plaque and exogenous stains. The paper presents the basic characteristics of prophy paste and gives an insight on the different aspects of the polishing proces, as an example pastes Prophy CCS and Prophy PRO from Directa.


 

 

VARIA
ASYST HIG STOMATOL

Tom/Volume 11; Numer/Number 1 (41), 2016: 42-51

E-ISSN 2392-1854     ISSN 1895-6920     ID ART. 2016/1/42

Pełna wersja artykułu

Lorena della RivaE

Authors’ Contribution: A - Study Design, B - Data Collection, C - Statistical Analysis, D - Data Interpretation, E - Manuscript Preparation, F - Literature Search, G - Funds Collection
Received: 10.05.2015. Accepted: 20.07.2015. Published: 10.02.2016
Prawa autorskie udzielone Wydawnictwu AS MEDIA

 

 PL

Komunikacja zaczyna się od uśmiechu


słowa kluczowe:

komunikacja, Piramida Masłowa, stomatologia estetyczna, uśmiech


streszczenie:

Ludziom potrzebny jest uśmiech i uśmiechają się w sposób spontaniczny. Musimy uwierzyć, że potrafimy tworzyć prawdziwe uśmiechy, a do tego celu potrzebna jest nam techniczna świadomość emocjonalna.


GB

Communication Begins with a Smile 


key words:

People need to smile and they need to smile spontaneously. We need to believe that we can construct real smiles and in order to do this we have to acquire technical emotional consciousness.


summary:

communication, Piramid of Maslow, cosmetic dentistry, smile 


 

PRACA POGLĄDOWA
ASYST HIG STOMATOL

Tom/Volume 11; Numer/Number 1 (41), 2016: 14-16

E-ISSN 2392-1854     ISSN 1895-6920     ID ART. 2016/1/14

Pełna wersja artykułu

Łukasz Kopacz1,A,B,E,F, Danuta Lietz–Kijak2,A,B,E,F,G, Marta Grzegocka1,E,F, Paulina Strzelecka1,E,F, Elżbieta Kubala1,E,F, Edward Kijak3,B,E,F, Piotr Skomro2,B,E,F

1 Studium Doktoranckie przy Katedrze i Zakładzie Propedeutyki i Fizykodiagnostyki Stomatologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
2 Katedra i Zakład Propedeutyki i Fizykodiagnostyki Stomatologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie
3 Katedra i Zakład Protetyki Stomatologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie

Authors’ Contribution: A - Study Design, B - Data Collection, C - Statistical Analysis, D - Data Interpretation, E - Manuscript Preparation, F - Literature Search, G - Funds Collection
Received: 20.01.2016. Accepted: 29.01.2016. Published: 10.02.2016
Prawa autorskie przeniesione na Wydawnictwo AS MEDIA

 

 PL

Kinesiology Taping w postępowaniu przeciwobrzękowym po zabiegach chirurgicznych w stomatologii


słowa kluczowe:

Kinesiology Taping, obrzęki, powikłania  


streszczenie:

Wstęp: Jednym z najczęściej pojawiających się powikłań po zabiegach chirurgicznych w stomatologii są obrzęki. Likwidacja wyżej wspomnianej komplikacji jest bardzo ważna z powodu bliskości miejsca zabiegowego i górnych dróg oddechowych. W terapii przeciwobrzękowej bardzo często wykorzystuje się metodę Kinesiology Taping. Opiera się ona na oddziaływaniu sensorycznym i proprioceptywnym, ułatwiając tym samym mikrokrążenie krwi oraz limfy. Materiał i metody: Metodę Kinesiology Taping w postępowaniu pozabiegowym zastosowano wśród pacjentów zgłaszających się do Katedry i Zakładu Propedeutyki i Fizykodiagnostyki Stomatologicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, wymagających podjęcia działania przeciwobrzękowego po zabiegach chirurgicznych z zakresu stomatologii. Wnioski: Aplikacja limfatyczna metody Kinesiology Taping przyspiesza proces regeneracji tkanek w przypadku powikłań pozabiegowych jakimi są obrzęki. Efekty pozyskane dzięki zastosowaniu opisywanej metody przyczyniły się do znacznie lepszego samopoczucia pacjentów oraz pozwoliły na ich szybszy powrót do czynnego wypełniania swych ról w życiu społecznym i zawodowym.


GB

Kinesiology Taping the proceedings decongestant after surgery the field of dentistry


key words:

Kinesiology Taping, oedema, complications


summary:

Introduction: One of the most common complications after surgery in dentistry are swellings. Reduction of post-operative oedema is very important for many reasons, mostly because of the nearness of treated area to the upper respiratory tracts. Kinesiology Taping method is often used in the anti-oedema therapy. This method mainly results in the sensory impact, but also the proprioceptive, thereby allowing improvement of blood and lymph microcirculation. Material and Methods: Kinesiology Taping method in the postoperative procedure was applied in patients of the Department of Dental Propaedeutic and Physicodiagnostics of the Pomeranian Medical University in Szczecin, that required anti-oedema therapy after dental surgery intervention. Conclusions: The lymphatic Kinesiology Taping application accelerates the process of tissue regeneration in case of complications such as swellings. The results achieved through the use of the described method significantly contributed to the well-being of patients and led to their faster return to actively fulfil their roles in social and professional life.


 

VARIA
ASYST HIG STOMATOL

Tom/Volume 11; Numer/Number 1 (41), 2016: 38-41

E-ISSN 2392-1854     ISSN 1895-6920     ID ART. 2016/1/38

Pełna wersja artykułu

Marta MochA,E,F

Authors’ Contribution: A - Study Design, B - Data Collection, C - Statistical Analysis, D - Data Interpretation, E - Manuscript Preparation, F - Literature Search, G - Funds Collection
Received: 02.12.2015. Accepted: 05.01.2016. Published: 10.02.2016
Prawa autorskie przeniesione na Wydawnictwo AS MEDIA

 

 PL

Wybrane mikroorganizmy, o których powinieneś pamiętać pracując w gabinecie stomatologicznym


słowa kluczowe:

bakterie, wirusy, grzyby, źródło zakażenia  


streszczenie:

Nasze życie składa się z kontaktów z innymi ludźmi, ale wizyta w gabinecie stomatologicznym to wyjątkowo bliski kontakt kilku osób. Wyznając zasadę, że każdy pacjent jest potencjalnym źródłem zakażenia, personel stomatologiczny nie może zapomnieć o zagrożeniach mikrobiologicznych, które są niebezpieczne, choć niewidoczne gołym okiem. Warto od czasu do czasu odświeżyć swoją wiedzę dotyczącą mikroorganizmów i zastanowić się, czy środki ochrony indywidualnej, preparaty do dezynfekcji oraz procedury związane z zapobieganiem zakażeniom są odpowiednie, aby zapewnić najlepszą ochronę dla wszystkich osób przebywających w naszym gabinecie.


GB

To selected microorganisms that you should remember working in a dental office


key words:

 bacteria, viruses, fungi, the source of infection


summary:

Our life consists of contacts with other people, but a visit in the dental office is an exceptional close contact several people. Confessing the principle that every patient is a potential source of infection, dental staff cannot forget the microbiological threats that are dangerous, though invisible to the naked eye. It is important from time to time to refresh your knowledge of the microorganisms and consider whether personal protective equipment, disinfectants and procedures relating to the prevention of infection are appropriate to ensure the best protection of all of persons residing in our dental office.


 

PRACA POGLĄDOWA
ASYST HIG STOMATOL

Tom/Volume 11; Numer/Number 1 (41), 2016: 21-24

E-ISSN 2392-1854     ISSN 1895-6920     ID ART. 2016/1/21

Pełna wersja artykułu

Jakub Chmiel1,A,B,D,E,F, Tomasz Olek1,2,A,B,D,E,F,Aleksandra Duniewska-Olek1,B,F 

1 Centrum Stomatologii OLMEDICAL, Częstochowa
2 Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją, Wydział lekarsko-dentystyczny w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach; kierownik: prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

Authors’ Contribution: A - Study Design, B - Data Collection, C - Statistical Analysis, D - Data Interpretation, E - Manuscript Preparation, F - Literature Search, G - Funds Collection
Received: 08.12.2015. Accepted: 18.01.2016. Published: 10.02.2016
Prawa autorskie przeniesione na Wydawnictwo AS MEDIA

 

 PL


W poszukiwaniu idealnej płukanki


słowa kluczowe:

chlorheksydyna, fluor, płukanki  


streszczenie:

Na rynku dostępnych jest wiele różnych płukanek, które różnią się między sobą składem, stężeniem oraz wskazaniami do zastosowania. Mnogość możliwości wyboru utrudnia pacjentom podjęcie decyzji odnośnie zakupu, ponieważ pacjenci nie znają właściwości poszczególnych produktów, ich wad oraz zalet. W tej sytuacji niezwykle przydatna w doborze odpowiedniego środka płuczącego może okazać się pomoc personelu medycznego. W niniejszej publikacji zostaną opisane płukanki z uwzględnieniem ich składu, spektrum działania oraz wskazań klinicznych. Przedstawione zostanie również praktyczne zastosowanie płukanki w codziennej praktyce klinicznej.


GB

In search of the perfect mouthwash 


key words:

chlorhexidine, fluorine, mouthwashes 


summary:

There are a variety of mouthwashes on the market, which differ in composition, concentration and indications for the use. Patients do not know the characteristics of the products, their advantages and disadvantages. In this situation extremely useful in selecting a suitable mouthwash can be a medical personnel help. This publication will describe rinses with respect to their composition, the spectrum of action and clinical indications. We will present a practical use of mouthwash in everyday clinical practice.


 

PRACA POGLĄDOWA
ASYST HIG STOMATOL

Tom/Volume 11; Numer/Number 1 (41), 2016: 30-33

E-ISSN 2392-1854     ISSN 1895-6920     ID ART. 2016/1/30

Pełna wersja artykułu

Anna Król1,D,E,F

1 Pomorskie Centrum Stomatologii Kryspin–Dent, Gdańsk

Authors’ Contribution: A - Study Design, B - Data Collection, C - Statistical Analysis, D - Data Interpretation, E - Manuscript Preparation, F - Literature Search, G - Funds Collection
Received: 03.12.2015. Accepted: 16.01.2016. Published: 10.02.2016
Prawa autorskie przeniesione na Wydawnictwo AS MEDIA

 

 PL

Profesjonalna higiena jamy ustnej – to nie jest trudne


słowa kluczowe:

higiena jamy ustnej, instruktaż higieny, metody szczotkowania, szczoteczka międzyzębowa


streszczenie:

Profilaktyka jamy ustnej polega na usunięciu szkodliwych bakterii, wywołujących choroby oraz zalegających złogów nazębnych. Idealna higiena jamy ustnej warunkuje nie tylko atrakcyjny uśmiech oraz świeży oddech, ale przede wszystkim pozwoli uniknąć ryzyka demineralizacji i stałych przebarwień. Ważne jest, aby każdy pacjent był zmotywowany w gabinecie stomatologicznym do codziennego przestrzegania zasad profesjonalnej higieny jamy ustnej.


GB

Professional oral hygiene - it is not difficult


key words:

oral hygiene, hygiene instruction, brushing methods, interdental brush 


summary:

Oral prevention involves the removal of harmful bacteria that cause illness and lingering calculus. Perfect oral hygiene determines not only an attractive smile and fresh breath but most of all to avoid the risk of demineralization and permanent discoloration. It is important that each patient was motivated by the dentist for daily follow the rules of professional oral hygiene.


 

 

PRACA POGLĄDOWA
ASYST HIG STOMATOL

Tom/Volume 11; Numer/Number 1 (41), 2016: 17-20

E-ISSN 2392-1854     ISSN 1895-6920     ID ART. 2016/1/17

Pełna wersja artykułu

Małgorzata Wyszyńska1,B,D,E,F

1 Zakład Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia Warszawski Uniwersytet Medyczny

Authors’ Contribution: A - Study Design, B - Data Collection, C - Statistical Analysis, D - Data Interpretation, E - Manuscript Preparation, F - Literature Search, G - Funds Collection
Received: 07.12.2015. Accepted: 05.01.2016. Published: 10.02.2016
Prawa autorskie przeniesione na Wydawnictwo AS MEDIA

 

 PL


Choroby błony śluzowej jamy ustnej - część 2


słowa kluczowe:

afty, choroby nieinfekcyjne, leukoplakia, liszaj płaski  


streszczenie:

Choroby nieinfekcyjne, szczególnie liszaj płaski, leukoplakia oraz afty stosunkowo często pojawiają się u pacjentów w różnych grupach wiekowych. Mogą być niegroźnymi wykwitami, symptomami chorób śluzówkowo-skórnych, zmianami przedrakowymi lub aktywnymi procesami nowotworowymi. Stąd tak ważna jest znajomość ich charakterystyki i dokładne oglądanie błony śluzowej u każdego pacjenta.


GB

Diseases of oral mucosa - part 2 


key words:

aphtosis, non-infectious oral diseases, leucoplasia, oral lichen planus 


summary:

Non- infectious oral diseases, especially oral lichen planus, leucoplasia and apthosis occur quite frequently in patients of different age groups. Those diseases may be mild infections, symptoms of the general dermatological diseases, pre-cancerous lesions or even active oral cancers. That is why the knowledge about these diseases is so important and the symptoms should be observed very carefully in every single case.


 

PRACA POGLĄDOWA
ASYST HIG STOMATOL

Tom/Volume 11; Numer/Number 1 (41), 2016: 34-37

E-ISSN 2392-1854     ISSN 1895-6920     ID ART. 2016/1/34

Pełna wersja artykułu

Pamela Werewska1,A,B,D,E,F, Jakub Chmiel1,A,B,D,E,F, Tomasz Olek1,2,A,B,F, Aleksandra Duniewska–Olek1,A,B,F

1 Centrum Stomatologii OLMEDICAL, Częstochowa
2 Katedra i Zakład Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją, Wydział lekarsko-dentystyczny w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach; kierownik: prof. dr hab. n. med. Marta Tanasiewicz

Authors’ Contribution: A - Study Design, B - Data Collection, C - Statistical Analysis, D - Data Interpretation, E - Manuscript Preparation, F - Literature Search, G - Funds Collection
Received: 27.01.2016. Accepted: 08.02.2016. Published: 10.02.2016
Prawa autorskie przeniesione na Wydawnictwo AS MEDIA

 

 PL

Wybielanie zębów – metody profesjonalne i domowe


słowa kluczowe:

domowe wybielanie zębów, profesjonalne wybielanie zębów, przebarwienia zębów, środki wybielające


streszczenie:

Wybielanie zębów jest coraz częściej wykonywanym zabiegiem z zakresu stomatologii estetycznej. Piękny biały uśmiech stał się ważnym elementem naszego wyglądu, statusu ekonomicznego, niczym nasza wizytówka. Jednak nie wszyscy mogą się pochwalić naturalnie białymi zębami, co może mieć swoją przyczynę w wielu czynnikach. Przebarwienia zębów mogą być pochodzenia egzogennego oraz endogennego. W zależności od etiologii przebarwień lekarz wybiera odpowiednią metodę wybielania, mogąc się spodziewać określonych efektów. Wybór metody wybielania zależny jest również od żywotności zębów. Mechanizm wybielania może być zewnętrzny lub wewnętrzny, w zależności od miejsca działania środka wybielającego. Sposoby wybielania dzielimy na wykonywane profesjonalnie w gabinecie dentystycznym oraz na wykonywane w domu. Decydując się na wybielanie należy mieć jednak na uwadze, że nie jest to zabieg w pełni obojętny dla naszego uzębienia. Istnieje możliwość powikłań, w przypadku zastosowania nieodpowiedniej metody wybielania, doboru niewłaściwych stężeń środków wybielających oraz czasu ich działania. Dlatego decyzja o wybielaniu zębów powinna być skonsultowana z lekarzem dentystą, a także dobrze przemyślana przez pacjenta.


GB

Methods of professional and home teeth whitening


key words:

household teeth whitening, professional teeth whitening, teeth discolorations, whitening products


summary:

Teeth bleaching is a incresingly done intervention in the field of esthetic dentistry. Gorgeous smile became a significant part of our appearance, showing our economic status just like a bussines card. Not every one can boast with their natural white teeth, which can be caused by many factors. Depending on discolorations etiology, the doctor chooses right method of bleachning so it will bring predicted effects. Decision about which one to choose is also affected by teeth vitality. Process of bleaching can be proceed in- or out- side according to the place and mode of action of the whitening product. Except the professional intervention in dentist office we can also distinguish household remedies. Before deciding if to do it or not, patient have to take into account that it is not inert for their toothing. There is a possibility of adverse actions if taking wrong dose of whitening substances and/or choosing the wrong method. Summarising, before taking decision consult dentist and think twice about it.


 

PRACA POGLĄDOWA
ASYST HIG STOMATOL

Tom/Volume 11; Numer/Number 1 (41), 2016: 9-13

E-ISSN 2392-1854     ISSN 1895-6920     ID ART. 2016/1/9

Pełna wersja artykułu

Paweł Koc1,D,E,F

1 Pomorskie Centrum Stomatologii Kryspin–Dent, Gdańsk

Authors’ Contribution: A - Study Design, B - Data Collection, C - Statistical Analysis, D - Data Interpretation, E - Manuscript Preparation, F - Literature Search, G - Funds Collection
Received: 03.12.2015. Accepted: 16.01.2016. Published: 10.02.2016
Prawa autorskie przeniesione na Wydawnictwo AS MEDIA

 

 PL

Leczenie endodontyczne czy implantologiczne? 


słowa kluczowe:

endodoncja, implantologia, utrzymanie implantów stomatologicznych  


streszczenie:

W dobie dzisiejszej stomatologii odtwórczej istnieje wiele metod odtworzenia pełnego łuku zębowego. Pacjenci stają się bardziej świadomi konieczności dbania o swoje uzębienie i coraz częściej decydują się na droższe rozwiązania w postaci implantów czy protez ruchomych typu overdenture. Nie da się nie dostrzec społecznego przekonania, że leczenie implantoprotetyczne jest najlepszym rozwiązaniem na utrapienie, jakie niosą ze sobą skutki braków zębowych i brak możliwości cieszenia się zdrowym i w pełni funkcjonalnym układem zębowym. Niemniej jednak, nie zawsze możliwe jest zastąpienie własnego zęba implantem a i sam zabieg chirurgiczny z nim związany, wśród niektórych pacjentów nadal budzi strach. Celem poniższych rozważań jest ułatwienie znalezienia odpowiedzi na odwieczne pytanie: walczyć o ząb lecząc go endodontycznie czy już rozpocząć leczenie implantoprotetyczne, oraz przybliżenie wskazań i anatomicznych uwarunkowań mających wpływ na wybór metody leczenia, z którymi może spotkać się higienistka w swojej pracy.


GB

Root canal treatment or dental implant? 


key words:

endodontics, implantology, maintenance of dental implants 


summary:

Nowadays, in restorative dentistry, there is a lot of methods of restoring a full dental arch. Patients are getting more conscious about necessity of taking care of their toothing, and more often, they are turning to more expensive solutions like, implants or removable dentures (e.g overdentures). It is hard not to see social beliefs, that implantoprostethic treatment is the bestway for the nuisance, which are caused by the effects of missing teeth, lack of happiness because of not full function of the dental arch. However, in some cases, it is impossible to replace our own tooth by implant, furthermore, surgeon procedure which is associated with the placement implant to the bone, still arouse fear in some patients. The aim of these considerations is to help to find the answer for the eternal question „Should I fight for a tooth and do endodonthic treatment or replace it with an implant?”, approximation indications and anatomical conditions which affects the choice of treatment method which hygienists can meet in their work.